سیاست گذاری برای جذب بازار سفر همسایگان شمالی

13 سپتامبر 2016 - 10:40 dsfr.ir/4i3zx

سیاست گذاری برای جذب بازار سفر همسایگان شمالی
مهران رودکی
درشکه ها در میدان نقش جهان به صف شده اند

کارگروه توسعه گردشگری در پایان نشست منطقه ای استانداران، سفرا و روسای نمایندگی های ایران در کشورهای روسیه، ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و گرجستان در تبریز، بیانیه ای منتشر کرد.

طبق این بیانیه اعضای حاضر در کارگروه بر مواردی چون نقش گردشگری به عنوان یکی از ابزارهای کارآمد دیپلماسی عمومی در توسعه تعاملات میان فرهنگی؛ ضرورت ایجاد وفاق ملی میان دستگاه های دولتی و تشکل های خصوصی در زمینه گردشگری؛ توجه به نقش گردشگری در درآمدزایی، ایجاد اشتغال و توزیع عادلانه ثروت؛ لزوم ایجاد توازن در تبادل دوسویه گردشگر با کشورهای منتخب؛ حمایت و تسهیل فعالیت های بخش خصوصی؛ جریان سازی گردشگری استان های منطقه با کشورهای همجوار و ایجاد بانک اطلاعات فرصت های سرمایه گذاری در نمایندگی ها و استانداری های منطقه تاکید کردند. همچنین اعضا به منظور توسعه گردشگری منطقه ای، پیرامون اجرای اقدامات در 7 حوزه ازجمله امور مرزها، حمل و نقل، بازاریابی و تبلیغات، خدمات گردشگری، حمایت از توسعه زیرساخت ها، دستگاه های همکار و همچنین نظارت بر حسن اجرای تصمیمات به جمع بندی رسیدند.
 
تسهیل ورود و خروج گردشگران از مرزها

بر اساس این بیانیه، در امور مرزها ساماندهی و تسهیل تردد زمینی و امور گمرکی در راستای روان سازی ورود و خروج گردشگران و نیز وسایل نقليه آنها به مسوولیت استانداری ها و همکاری دستگاه های ذی ربط در دستور کار قرار خواهد گرفت. همچنین افزایش ساعات و شیفت کاری دستگاه های مستقر در مرز برای ارائه خدمات مناسب به گردشگران و مسافران در پایانه های مرزی به مسوولیت استانداری ها و همکاری دستگاه های ذی ربط، ارتقای اطلاع رسانی و خدمات گردشگری در مبادی ورودی به گردشگران از طریق ایجاد مرکز اطلاع رسانی و خدمات گردشگری در پایانه های مرزی به مسوولیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و همکاری استانداری ها و سایر دستگاه های ذی ربط؛ توسعه منابع انسانی مستقر در پایانه های مرزی با هدف آموزش و فرهنگ سازی به مسوولیت استانداری ها و همکاری دستگاه های ذی ربط؛ رفع مشکلات موجود، تجهیز پایانه های مرزی مشترک و تقویت امکانات سخت افزاری و نرم افزاری به مسوولیت استانداری ها و همکاری دستگاه های ذی ربط ازجمله دیگر موارد مذکور بیانیه در امور مرزها بود. این بیانیه به علاوه، در زمینه حمل و نقل بر بهبود زیرساخت های جاده های مواصلاتی منتهی به مبادی ورودی بر مسوولیت استانداری ها و همکاری دستگاه های ذی ربط و همین طور تقویت و توسعه کمی و کیفی شبکه حمل ونقل جاده ای، هوایی و ریلی با پایتخت و شهرهای مهم کشورهای همجوار به مسوولیت استانداری ها و همکاری دستگاه های ذی ربط تاکید کرد.
 
تقویت حوزه تبلیغات در دستور کار

در حوزه بازاریابی، تبلیغات و اطلاع رسانی نیز اعضا درباره طراحی و اجرای بسته های سفر تلفیقی میان استان های منطقه با کشورهای همجوار از طریق مشارکت بخش خصوصی به مسوولیت ادارات کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ها و همکاری دستگاه های ذی ربط به جمع بندی رسیدند. علاوه بر این، حمایت و برگزاری تورهای آشناسازی ویژه خبرنگاران و تورگردانان کشورهای منتخب با تمرکز بر مزیت های گردشگری استان ها نظیر سلامت، زیارت، طبیعت گردی، تجارت و... با مشارکت بخش های خصوصی و به مسوولیت مشترک استانداری ها و ادارات کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ها؛ شرکت در نمایشگاه های تخصصی گردشگری کشورهای منتخب و استان های منطقه به طور متقابل برای معرفی ظرفیت های گردشگری استان به مسوولیت ادارات کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ها و همکاری نمایندگی های ایران در این کشورها؛ تهیه و توزیع اقلام تبلیغاتی گردشگری متناسب با علایق و سلایق اتباع کشورهای منتخب و مطابق با زبان و فرهنگ آنها به مسوولیت ادارات کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ها و همکاری استانداری ها و پیگیری ایجاد نمایندگی های اطلاع رسانی گردشگری در کشورهای منتخب به مسوولیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و همکاری وزارت امور خارجه در این بیانیه به تایید و جمع بندی اعضا رسید.

در امر خدمات گردشگری نیز اعضا توافق کردند روادید برای اتباع کشورهای روسیه، ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و گرجستان به عنوان کشورهای منتخب در قالب روادید گروهی، روادید مرزی و تسریع صدور روادید را با مسوولیت وزارت امور خارجه و همکاری دستگاه های مرتبط تسهیل کنند. همچنین امکان بهره گیری از مزیت ها و جاذبه های گردشگری ایران شامل موسیقی محلی و غذاهای سنتی در تاسیسات گردشگری در استان های منطقه با مسوولیت استانداری ها و همکاری ادارات کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ها پیگیری شود. فراهم سازی بستر مناسب جهت امکان استفاده از کارت های اعتباری بین المللی برای گردشگران خارجی به مسوولیت مشترک وزارت کشور، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و همکاری دستگاه های ذی ربط؛ ایجاد ساز و کار مناسب برای استفاده گردشگران خارجی ازخدمات گردشگری نظیر بیمه، سیم کارت، خدمات بانکی، خدمات سفر به مسوولیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و همکاری استانداری ها و ایجاد و تقویت بازارچه های صنایع دستی به ویژه در مبادی ورودی به مسوولیت ادارات کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ها نیز در دستور کار اعضای کارگروه توسعه گردشگری قرار گرفت.

در همین حال حمایت از متقاضیان سرمایه گذاری در زیرساخت ها و پروژه های گردشگری به مسوولیت مشترک استانداری ها، ادارات کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ها و همکاری دستگاه های ذی ربط؛ شناسایی و معرفی سرمایه گذاران خارجی برای مشارکت در ایجاد و توسعه زیرساخت های گردشگری و اقامتی کشور به مسوولیت روسای نمایندگی های ایران در کشورهای منتخب و همکاری استانداری ها و ادارات کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ها و همین طور احصای مشکلات و شناسایی موانع قانونی توسعه گردشگری خارجی در استان و ارائه راهکار برای اصلاح و تصویب قوانین جدید و در صورت نیاز مقررات زدایی به مسوولیت مشترک استانداری ها و ادارات کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ها از جمله سیاست های مورد جمع بندی این بیانیه بود. به علاوه، طبق این بیانیه کلیه دستگاه های دولتی ملی و استانی که مستقیما متولی هر یک از امور مشروحه هستند موظفند به عنوان «دستگاه همکار» تحت نظارت و مدیریت استانداری ها با دستگاه های مسوول در هر یک از اقدامات گفته شده همکاری مناسبی به عمل آورند. از سوی دیگر، به منظور نظارت و ارزیابی اجرای تصمیمات اتخاذ شده، «کارگروه تماس منطقه» متشکل از نمایندگان تام الاختیار بخش دولتی و خصوصی استانداری های منطقه یک، وزارت کشور، وزارت امور خارجه و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تشکیل شده و دبیرخانه این کارگروه در استانداری آذربایجان شرقی خواهد بود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1