19 اکتبر 2019 - 13:53

همکاری فرانسه برای گره گشایی از معضلات محیط زیست

29 اوت 2016 - 13:00 dsfr.ir/c6948

همکاری فرانسه برای گره گشایی از معضلات محیط زیست
احسان نادری پور
دیدار وزیر محیط زیست، انرژی و دریاهای فرانسه با معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران

روز گذشته سازمان حفاظت محیط زیست میزبان وزیر محیط زیست، انرژی و امور دریاهای فرانسه بود؛ وزیری که معتقد است ایران میراث طبیعی شگفت انگیزی دارد.

خانم سگولن رویال که ریاست Cop 21 (بیست و یکمین کنفرانس متعهدین تغییرات آب و هوا که سال 2015 با حضور نمایندگان عالی رتبه 190 کشور از جمله ایران در پاریس برگزار شد) را بر عهده دارد در جمع خبرنگاران از ایران به دلیل پیوستن به توافق پاریس و امضای این توافق در 22 آوریل گذشته تشکر کرد و گفت که ایران برای تصویب مفاد اجرایی توافق پاریس در مجلس اقدامات خود را آغاز کرده است که این جای قدردانی دارد.

وزیر محیط زیست فرانسه که به همراه شرکت های خصوصی بزرگ و فعال در زمینه محیط زیست به ایران آمده است، درباره همراهی این شرکت ها با وی در سفر به تهران تصریح کرد: انتخاب این شرکت ها بر اساس چالش هایی بود که ایران به ما گوشزد کرده بود از جمله این چالش ها کم آبی، انرژی، کیفیت هوا و معضلات اقلیمی بود که امیدواریم بتوانیم در این زمینه ها با ایران همکاری کنیم.

برگزاری نمایشگاه بین المللی محیط زیست در ایران در فوریه 2017 (7 تا 10 اسفندماه 95) موضوع دیگری بود که خانم رویال به آن اشاره کرد وافزود: با صحبت هایی که در خصوص نمایشگاه محیط زیست ایران مطرح شد، پیشنهاد کردم فرانسه هم در این رویداد بزرگ یک پاویون داشته باشد تا از این فرصت برای توسعه همکاری بیشتر استفاده کنیم. آن طور که خانم رویال می گوید قرار است در ماه اکتبر یک هیأت کاری ایرانی به فرانسه سفر کند تا در زمینه چگونگی و اصول مشارکت فرانسه و ایران در زمینه های مختلف محیط زیست، انرژی و آب مذاکره کنند.

رویال که بنا به پیشنهاد ابتکار امروز از دریاچه ارومیه بازدید می کند، خاطرنشان کرد: همکاری فرانسه برای احیای دریاچه ارومیه از پیش آغاز شده اما مصمم به همکاری های بیشتر در زمینه های مختلف به ویژه مسائل مرتبط با آب و مدیریت منابع آبی هستیم. او گفت که دریاچه ارومیه مورد تهدید قرار گرفته اما اکنون شرایط رو به بهبودی است چون ایران برای احیای این دریاچه تصمیمات شجاعانه ای گرفته است به ویژه تصمیم ایران برای تغییر شیوه کشاورزی، نحوه استفاده از منابع آبی و گیاهان کم آب بر قابل تحسین است.

وزیر محیط زیست فرانسه در بخشی از گفته های خود نحوه استفاده از آب در بخش کشاورزی را یک مشکل جهانی عنوان کرد و تأکید کرد: با توجه به وضعیت بحرانی آب تغییر در شیوه کشاورزی و مصرف آب نیز کاهش استفاده از آفت کش ها باید به طور جدی دنبال شود زیرا آفت کش ها و مواد شیمیایی موجب تخریب و نابودی تنوع زیستی می شوند، بر همین اساس در فرانسه بر اساس قانون، استفاده از برخی سموم دفع آفات ممنوع است.

او یادآور شد در کشور فرانسه از تکنولوژی های جدید برای کشاورزی استفاده می شود و با توجه به این تجارب علاقه مندیم در نمایشگاه محیط زیست که فوریه آینده در تهران برگزار می شود سهمی داشته باشیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « همشهری آنلاین » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
16 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1