ورود 33 موضوع محیط زیست به کتاب درسی دانش آموزان

28 اوت 2016 - 12:30 dsfr.ir/yl19n

ورود 33 موضوع محیط زیست به کتاب درسی دانش آموزان
گردالی
کتاب آموزشی محیط زیستی

معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: 33 موضوع محیط زیستی در کتاب های درس دانش آموزان افزوده می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان، مهناز مظاهری بعدازظهر شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: دولت یازدهم خود را یک دولت محیط زیستی می داند.

وی با اشاره به اینکه در سال های اخیر تفاوت هایی در محیط زیست صورت گرفته است، تاکید کرد: این موضوع نشات گرفته از دیدگاه دولت است.

معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست با اشاره به مشکلات محیط زیستی کشور عنوان کرد: دانشگاه شهید بهشتی وضعیت محیط زیستی را طی ده سال گذشته مورد بررسی کرده که نشان از تغییرات و تحولات است. فرصت خوبی است که با ارائه آماری آگاهی در زمینه وضعیت محیط زیست افزایش یابد. با ارائه این آمار می توان به تغییرات محیط زیستی دست یافت.

مظاهری با اشاره به نقش رسانه در موضوع آموزش و پژوهش تصریح کرد: این معاونت در چهار موضوع نقش دارد و چه از نظر عملی و چه تئوری باید به طوری عمل کند که بتوان در زمینه محیط زیست آموزش های لازم را داد.

معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست با اشاره به تعامل محیط زیست با آموزش و پرورش تصریح کرد: بیش از 33 موضوع با محوریت محیط زیست به کتاب های آموزش و پرورش وارد شود. مظاهری از ورود دو واحد درسی انسان و محیط زیست پس از طی مراحل برای دانش آموزان خبر داد و گفت: خوب است که کودکان از سنین پایین با محیط زیست آشنا شوند.

وی با اشاره به اینکه در زمینه آموزش در مهد کودک ها باید ورود پیدا کنند، اضافه کرد: دانشگاه شهید بهشتی برای مربیان مهدهای کودک این آموزش ها را در نظر گرفته است.

معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست با بیان اینکه در محیط زیست در بخش پژوهش با همکاری معاونت متوسطه آموزش و پرورش در زمینه محیط زیست دانش آموزان صاحب نظر می شوند، افزود: در بحث دانشگاه ها اولویت های پژوهشی محیط زیست یک سال و 2 ماه طول کشید تا اولویت ها براساس نیاز پژوهش کشور احصا شده است.

مظاهری با اشاره به اینکه دستورالعمل دانشگاه های سبز توسط محیط زیست کشور به وزارت علوم ارائه شده است، اضافه کرد: این دانشگاه ها بر اساس شاخصه های پایداری فعالیت می کنند. وی با اشاره به اینکه دانشگاه زنجان از بین بیش از 400 دانشگاه رتبه 69 دانشگاه را کسب کرده است، عنوان کرد: این دانشگاه براساس شاخص های پایداری و مدیریت سبز دانشگاه ها مدیریت سبز را دریافت کرده است.

معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست اضافه کرد: محیط زیست از وزارت علوم درخواست کرده تا دو واحد درس در زمینه محیط زیست ارائه دهند.

مظاهری با اشاره به برگزاری دو نشست تخصصی در زمینه محیط زیست در کشور اعلام کرد: نشست تخصصی استان های ساحلی و استان های غرب کشور با حضور 11 استان برگزار شده است. وی با بیان اینکه 250 پروژه تحقیقاتی دانشگاه به محیط زیست ارسال شده بود اظهار کرد: از این تعداد 70 پروژه مورد بررسی قرار گرفته است که همگی از اعتبارات استانی تامین شده است.

معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه نباید بدون پژوهش تصمیم گیری صورت گیرد، عنوان کرد: محیط زیست و معاونت فناوری در شناسایی نخبگان محیط زیستی گام های خوبی برداشته شده است.

مظاهری از تدوین دو سند محیط زیستی در کشور خبر داد و اضافه کرد: یکی سند دریایی سند توسعه فن آوری آب خاک و فرسایش و دیگری سند علم و فرهنگ بوده که به شورای عالی فرهنگی تحویل داده شده است.

وی از ایجاد بانک اطلاعاتی همه اطلاعات 30 ساله گذشته خاطر نشان کرد: اطلاعات نخبگان محیط زیستی نیز ایجاد می شود.

معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست با بیان اینکه 6 بحث اقتصاد مقاومتی با اقتصاد سبز هم پوشانی دارد، گفت: اگر ارزش گذاری ها مشخص نشود می تواند اثر منفی داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه تعداد سمن ها در آغاز دولت 430 بود، اضافه کرد: 820 سمن در محیط زیست فعالیت می کند.

معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه در سال 95 آموزش سمن ها در دستور کار قرار دارد، ادامه داد: آموزش جوامع محلی روستائیان و زنان در دستور کار سازمان قرار دارد.

1