عملیات نجات بخشی محدوده سد "پیغام چای" در هاله ای ابهام

1 ژوئیه 2015 - 10:30 dsfr.ir/lj1ii

سد "پیغام چای" علی رغم درخواست های مکرر پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برای انجام عملیات نجات بخشی آثار فرهنگی-تاریخی و برخلاف قانون، در دست ساخت است.

نسرین قهرمانی، کارشناس پژوهشکده باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: بررسی و شناسایی باستان شناسی محدوده این سد برای انجام عملیات نجات بخشی فروردین سال 1393 شروع و به مدت 45 روز ادامه یافت که در این بررسی ها 27 اثر فرهنگی-تاریخی در محدوده مورد اشاره شناسایی شد، همچنین در فاز دوم مطالعاتی باید عملیات نجات بخشی روی آثار فرهنگی صورت می گرفت.

این کارشناس ادامه داد: پس از درخواست مجوز ساخت توسط شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی به عنوان کارفرما، پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اعطای مجوز ساخت سد را به مطالعات تکمیلی «فاز دوم» موکول کرد، چون آثار تاریخی-فرهنگی بر اثر عملیات ساخت سد و عبور و مرور خودروهای سنگین دچار صدمات جدی می شود. این در حالیست که کارفرما بدون توجه به تذکرات مکرر پژوهشکده باستان شناسی و انجام عملیات نجات بخشی آثار ارزشمند مدفون در منطقه به ساخت و ساز خود همچنان ادامه می دهد.

وی ادامه داد: در محدوده مورد بررسی، آثاری از تپه های دوره تاریخی از جمله اشکانی و کورگان هایی "گورهایی" از هزاره اول قبل از میلاد مربوط به اقوام سکایی شناسایی شد که مشابه آنها پیش تر در شمال این منطقه و در محدوده سد خداآفرین شناسایی و مورد کاوش قرار گرفته بود. کورگان های هزاره اول نه تنها دارای آثار معماری منحصر به فردی بودند بلکه اشیای بسیار ارزشمندی مانند سفال و فلز بودند که برای شناسایی هنر، آیین و سبک زندگی اقوام ساکن در منطقه و هویت تاریخی آنها حائز اهمیت بسیاری است.

قهرمانی در پایان تاکید کرد: با آبگیری سد و انتقال آب از مسیر آثار تاریخی-فرهنگی صدمات جدی و جبران ناپذیری به این محدوده ارزشمند تاریخی وارد می شود.

شایان ذکر است؛ بر اساس بند ج ماده 114 قانون برنامه 5 ساله چهارم همه وزارتخانه ها، سازمان ها و موسسات دولتی موظفند قبل از اجرای پروژه های بزرگ عمرانی و در مرحله امکان سنجی و مکان یابی نسبت به انجام مطالعات فرهنگی-تاریخی "میراث فرهنگی" در آن زمینه اقدام کنند و در طراحی و مکان یابی پروژه های یادشده نتایج مطالعات را رعایت کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1