گشتی در موزه پول یا تماشاگه پول

10 ژوئیه 2016 - 09:00 dsfr.ir/sp4pj

گشتی در موزه پول یا تماشاگه پول
روزیاتو
موزه پول یا تماشاگه پول

یکی از راه های سیر در تاریخ و بدست آوردن اطلاعات در مورد گذشتگان، دیدن اشیایی است که متعلق به آن ها بوده است. یکی از بهترین محل ها برای به دست آوردن این اطلاعات موزه ها هستند.

شاید یکی از جالب ترین آن ها، یکی از موزه های تهران به نام موزه پول یا تماشاگه پول باشد که قطعا ارزش بازدید را دارد؛ این موزه ی جالبی در پارک ارم قرار دارد.

جغرافیای موزه

در سال 1385 موزه ی پول که ابتدا در بلوار میرداماد، نرسیده به پل میرداماد در ساختمان دفینه قرار داشت به کیلومتر 4 تهران-کرج مجتمع سبز ارم منتقل شد. موزه ی پول سومین موزه ای است ک به پارک ارم منتقل شده است. از دیگر بخش های این موزه می توان به سالن اجتماعات، تماشاخانه، کتاب فروشی، بانک اطلاعات، کتابخانه ی تخصصی و چای خانه اشاره کرد.

تاریخچه موزه

اولین موزه ی تخصصی و البته دائمی اسکناس، سکه و دیگر اوراق بهادار در ایران موزه ی پول است که تاریخ افتتاح آن به 17 تیر 1376 باز می گردد. مکانی که می توانید سیر تکاملی سکه و پول کاغذی در ایران را در آن ببینید.

بخش های مختلف موزه

این مجموعه ی تخصصی شامل 1400 سکه، 750 اسکناس و 200 اوراق بهادار دیگر است که در یک ساختمان با مساحت 700 متر مربع نگهداری می شوند و دارای بخش های متعددی مانند بخش دوران قبل از پیدایش پول، بخش های مربوط به تاریخ سکه و قسمت های مربوط به تاریخ اسکناس است، در بخش سکه نخستین سکه های ایرانی از دوره ی هخامنشی، سکه هایی متعلق به امرای هخامنشی، سکه هایی از سلوکیان، ساسانیان، اسکندر مقدونی و حتی سکه هایی اسلامی از دوره های غزنویان، سلجوقیان و دیگر دوره ها یافت می شود.

از اشیا منحصر به فردی که در این موزه وجود دارد سکه ی لیدی یا لید است که مربوط به 514 سال قبل از میلاد است و می گویند اولین سکه ی جهان است و در شرایط خاصی نگهداری می شود، اسکناس هایی به ارزش هزار تومان است که مربوط به دوران ناصرالدین شاه است و البته گفته می شود در آن زمان به دستور مقامات به عنوان پشتوانه در خزانه نگهداری می شده است و در بازار وجود نداشته بنابراین مردم آنها را ندیده بودند (اولین اسکناس ایرانی “چاو” است که البته در این موزه وجود ندارد) و سکه ی پوراندخت ساسانی اولین شاه بانوی ایرانی. حتی جالب است که ویترین های هر بخش هم متناسب با همان دوران از تاریخ ساخته شده است که این احساس در شما ایجاد می شود که در تاریخ قدم می زنید.

در سال 1378 نیز یک بخش جدید به این مجموعه اضافه شد که شامل سکه و اسکناس های ملل مختلف است و علاوه بر سکه و اسکناس آن کشورها پرچم و نقشه ی آن ها، و اطلاعاتی در مورد ارزش پول و واحد پول آن کشورها نیز وجود دارد.

بازدید از این موزه بار دیگر سبب می شود تا ایرانیان به خود مباهات نمایند زیرا در زمانی که بسیاری از کشورها مبادلات اقتصادی خود را به ساده ترین شکل ممکن انجام می دادند، در ایران و قلمروی پهناور آن، سکه های متعدد با نام های گوناگون و ارزش های متفاوت (طلا و نقره) ضرب می شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزیاتو » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1