سیاست دولت برای ورود خودروهای گردشگری با رایزنی تغییر می کند؟

19 ژوئن 2016 - 09:20 dsfr.ir/8k98r

سیاست دولت برای ورود خودروهای گردشگری با رایزنی تغییر می کند؟
gatotravel.com
ون گردشگری 12 نفره

حدود یک ماه پیش، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از وتوی طرح «تسهیل واردات خودروهای گردشگری» از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد.

مسعود سلطانی فر اعلام کرد که این وزارتخانه معتقد است خودروهای مورد نیاز بخش گردشگری را می توان در کارخانه های داخلی تولید کرد و به واردات خودرو های درخواستی فعالان گردشگری کشور نیازی نیست. در عین حال، مسعود سلطانی فر تاکید کرد اجازه برای وارد کردن خودروهای مورد نیاز صنعت گردشگری وجود دارد، ولی با پرداخت عوارض گمرکی، هزینه تمام شده آنها بسیار زیاد می شود.

حالا رئیس جامعه تورگردانان ایران از رایزنی با رئیس گمرک ایران برای تغییر سیاست های دولت در ورود خودروهای گردشگری خبر داده است.

ابراهیم پورفرج که به تازگی همراه با معاون گردشگری کشور با رئیس گمرک ایران دیدار و رایزنی هایی داشته است، در واکنش به اظهاراتی که تصویب چنین طرحی را عامل سوءاستفاده و واردات غیرمجاز خودروهای خارجی به کشور دانسته بودند، به «ایسنا» گفته است: «خودروهای مورد نیاز گردشگری چه می تواند باشد؟ ون، مینی بوس، اتوبوس و سواری های مخصوص که راحتی و تجهیزات لازم را برای سفرهای طولانی جاده ای دارند. علاوه بر این، ماهیت و دستور کار طرحی که به دولت داده شد و مجوزی که براساس آن برای واردات خودرو صادر می شد و برای تورگردانان تعهد ایجاد می کرد، کاملا مشخص بود و راهی برای تخلف نمی گذاشت.»

به گفته وی، پیشنهادهای جدید به گمرک اعلام شده؛ البته این موضوعی نیست که از کانال گمرک حل شود، چون این طرح به بررسی و مطالعه بیشتری نیاز دارد، ولی در هر حال گمرک می تواند کمک کند پیشنهادهای لازم در این باره به هیات دولت منتقل شود تا در تصمیم گرفته شده نسبت به طرح اعمال معافیت مالیاتی برای واردات خودروهای گردشگری، تجدیدنظر کند.

پورفرج در خصوص پیشنهاد دیگری درباره حل مشکل ورود گردشگران خارجی با وسایل نقلیه شخصی شان به کشور که به گمرک ارائه شده نیز تصریح کرده است: «گردشگرانی که زمینی با خودرو سفر می کنند معمولا در مرزهای ایران با مشکلات زیادی مواجه می شوند.

اصلی ترین آن پرداخت ضمانت ها و وثیقه های مالی سنگینی است که معمولا یک و نیم برابر قیمت آن وسیله ارزش گذاری می شود. بسیاری از گردشگران چون از این موضوع اطلاع ندارند و در کشورهای دیگر هم با این مساله برخورد نکرده اند، در مرزهای ایران با مشکل و معطلی های گاه طولانی مواجه می شوند؛ مخصوصا آنکه بیشتر این گردشگران پول نقد به اندازه کافی همراه خود ندارند.»

وی همچنین از پیشنهاد جامعه تورگردانان برای رفع آمد و شد گردشگران خودروسوار یا موتورسوار در ایران سخن گفته و خاطرنشان کرده است: «ارائه پلاک«عبور موقت» برای این وسایل نقلیه پیشنهاد ما در این خصوص است. این پلاک براساس اطلاعاتی که این گردشگران قبلا به آژانس های ایرانی داده اند از پیش شماره گذاری و آماده و در مرز نصب می شود. در این صورت این وسایل در ایران برای پلیس یا هر نهاد دیگری قابل شناسایی خواهند بود و دیگر به پرداخت وثیقه های سنگین توسط گردشگران خارجی که در ایران مشکل بانکی دارند، نیازی نیست.»

حالا به گفته این فعال بخش خصوصی قرار شده است گمرک پیشنهادهای جامعه تورگردانان را درباره واردات خودروهای گردشگری بررسی و نظرات خود را اعلام کند تا براساس قوانین موجود، راهکارهایی اتخاذ و این مشکل حل شود؛ همه اینها درحالی است که بحث حمل ونقل داخلی یکی از چالش های اصلی تورهای ورودی عنوان می شود و به گفته فعالان این صنعت نزدیک به دو هزار دستگاه خودرو (شامل 300 دستگاه اتوبوس، 400 دستگاه مینی بوس با ظرفیت 15 تا 20 نفر، هزار دستگاه ون و 150 دستگاه آفرود) نیاز است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1