15 دسامبر 2019 - 09:03

13، سهم ایران از 700 ذخیره گاه زیستکره جهان

14 می 2016 - 15:00 dsfr.ir/4x3oo

13، سهم ایران از 700 ذخیره گاه زیستکره جهان
avadiplomatic.com
استر لاروش رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران

رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران گفت: هم اکنون 700 ذخیره گاه زیستکره در 120 کشور جهان در یونسکو ثبت شده که 13مورد آن متعلق به ایران است.

رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران گفت: هم اکنون 700 ذخیره گاه زیستکره در 120 کشور جهان در یونسکو ثبت شده که 12 مورد آن متعلق به ایران است که با اضافه شدن ذخیره گاه زیستکره هامون در سیستان این تعداد به 13 مورد رسید.

به گزارش ایرنا، خانم استر لاروش روز شنبه در آیین ثبت ذخیره گاه زیستکره هامون در زابل اظهار داشت: هامون به چند دلیل شرایط ویژه ای برای ثبت جهانی ذخیرگاه زیستکره دارد زیرا در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی ایران و افغانستان قرار گرفته و نیز وجود آب شیرین و رودهای پرآب بر این مزیت افزوده است.
وی ادامه داد: همچنین حدود 30 گونه پستاندار در این ناحیه شناسایی و این امر سبب شده تا هامون ارزش اکولوژی بالایی داشته باشد.
رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران افزود: دریاچه هامون سیستان بزرگترین دریاچه آب شیرین درفلات ایران است که از سه بخش تشکیل می شود که در زمان پرآبی به یکدیگر متصل بودند و بین 2 کشور ایران و افغانستان امتداد داشته است.
لاروش گفت: با توجه به اینکه دریاچه هامون زیستگاه بسیاری از پرندگان و موجودات آبزی است و اهمیت بسیاری برای این 2 کشور دارد کار برای ثبت آن به عنوان ذخیره گاه زیستکره آغاز شده است.
رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران تصریح کرد: همچنین با سفارت افغانستان در ایران نیز مذاکراتی برای ثبت هامون به عنوان زیستکره شده و اینک برخی از مسئولان آن کشور از جمله معاون سفارت در این آیین حضور دارند.
وی با تبریک ثبت دریاچه هامون به عنوان زیستکره را به جوامع بین المللی و محلی ادامه داد: با ثبت هامون به عنوان ذخیره گاه زیستکره، ایران می تواند از تجربیات سایر کشورها در این حوزه استفاده کند.
وی افزود: دفتر منطقه ای یونسکو در تهران از 2 کشور افغانستان و پاکستان در مسایل مربوط به زیستکره هامون به منظور بهبود شرایط حمایت کامل می کند.
معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست امروز به همراه رئیس برنامه انسان و کره مسکون یونسکو در پاریس و مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران به منظور شرکت در آیین اهدای لوح ثبت زیستکره هامون به زابل سفر کرده است.
استان سیستان و بلوچستان به علت بروز خشکسالی 18 ساله و وزش بادهای موسمی 120 روزه سیستان که در چند سال اخیر به 180 روز افزایش یافته و مونسون در دریای عمان و سواحل چابهار همواره با بادها و توفان های شدید و گرد و غبار بالایی روبروست که بعضا سبب کاهش دید و آلودگی هوا بیشتر از 20 برابر حد استاندارد می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1