7 دسامبر 2023 - 15:38
مدیرکل میراث فرهنگی مازندران:

توریسم ویلایی ضد فرهنگ گردشگری است

11 می 2016 - 12:40 dsfr.ir/se4fr

یک ویلای اجاره ای در شمال کشور

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و امور گردشگری مازندران، شکل گیری توریسم ویلایی را در این استان، نقطه مقابل فرهنگ گردشگری عنوان کرد.

دلاور بزرگ نیا روز سه شنبه در حاشیه نخستین روز از همایش ملی توسعه پایدار گردشگری که به مدت دو روز در دانشگاه مازندران در حال برگزاری است، با درخواست از دانشگاه ها برای ورود به حوزه گردشگری، اظهار داشت: چیزی که تا به امروز به نمایش گذاشتیم این بود که جامعه روستایی به جای انجام کارهای با اهمیت و نقش آفرین در حوزه استراتژیک استان، به جایی رسیدند که زمین های خود را قطعه قطعه کرده و یا آن را تغییر کاربری می دهند و یا می فروشند.

بزرگ نیا خاطرنشان کرد: همین الان نیز افرادی به سرمایه گذاری روستایی در استان رغبت نشان می دهند و همه مسئولان نیز روی این کار توافق دارند، اما جامعه محلی بویژه فقرا در برابر آن مقاومت می کنند. شاید آن فرد روستایی سود خود را در این رویداد نمی بیند و شاید نتوانستیم آنگونه که باید به حق او بپردازیم.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران افزود: چیزی که امروز به تصویر گذاشتیم باعث این نوع نگاه مردم آن مناطقی شد که مخالف سرمایه گذاری توریسم مزرعه ای هستند. وی تاکید کرد، همه باید در بخش گردشگری تلاش کنیم تا جامعه روستایی دیگر امروز خود را نگهبان ویلاهای دیگران نداند و زمین های خود را نفروشد.

بزرگ نیا با انتقاد از وضعیت معماری در شهرها و روستاهای استان، گفت: بیشترین مسافر و گردشگر مازندران و بازار هدف آن، تهران است اما تمایزی از حیث ساختمان بین مازندران و تهران مشاهده نمی شود. اوضاع به گونه ای است که معماری روستایی مازندران نیز کاملا تغییر کرده و اگر روستاها کم کم شکل شهر به خود بگیرند، دیگر گردشگری روستایی معنا و توجیهی نخواهد داشت.

مازندران 460 هزار هکتار اراضی زراعی وباغی دارد که سالانه با تولید بیش از 70 نوع محصولات کشاورزی و دامی حدود 11 درصد ارزش افزوده تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص می دهد.

بر اساس آمار دادگستری مازندران بیش از 2 هزار پرونده تغییری کاربری غیرمجاز که حکم قلع و قمع آن صادر شده است، در استان وجود دارد.

1