برگ برنده گردشگری ایران در زمین ترکیه

18 آوریل 2016 - 11:00 dsfr.ir/g64pl

برگ برنده گردشگری ایران در زمین ترکیه
ccsi.ir
پرچم ایران و ترکیه

گسترش نا امنی در ترکیه، دامن گردشگری این کشور را نیز گرفته و همین امر معادله روابط گردشگری ایران و ترکیه را متاثر و از حالت یک سویه به نفع ترکیه، خارج کرده است. تا آنجا که دیدارها و گفت و گوهای زیادی در زمینه مراودات گردشگری دو سویه میان دو کشور صورت گرفته است.

در همین راستا رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با همتای ترکیه ای خود در جریان نشست مقامات عالی رتبه دو کشور در ترکیه دیدار کرده است. در این دیدار طرفین بر اجرایی شدن موافقت نامه مربوط به جلوگیری از قاچاق اشیای فرهنگی و تاریخی و توسعه روابط گردشگری تاکید کردند. همچنین تلاش در اجرای مفاد سند امضا شده طی سال گذشته در زمینه های توسعه سرمایه گذاری بخش های خصوصی دو کشور در احداث هتل ها و اماکن اقامتی، برگزاری تورهای تلفیقی از کشورثالث به ترکیه و ایران را ضروری دانستند.

علاوه بر این، گسترش نمایشگاه های گردشگری دو طرف، برگزاری چهارمین کمیته فنی مشترک بین دو کشور با حضور بخش خصوصی دو طرف، فعالیت تبلیغاتی مشترک در جهت هدفمند کردن مقاصد گردشگری فرهنگی و مذهبی به اتباع دو کشور و برگزاری تورهای تلفیقی از کشورثالث به ترکیه و ایران، از دیگر توافقات طرفین در این دیدار بوده است.

اشتیاق ترکیه برای همکاری با ایران

مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در توضیح جزئیات این توافقات گفت: «موضع ترکیه در مناسبات گردشگری با ایران در حال تغییر است و در این شرایط، کشور ما برگ های برنده زیادی برای بازی در این عرصه در دست دارد.»

علی باقر نعمتی زرگران ادامه داد: «در حالی که تاکنون مقامات گردشگری این کشور با داشتن بازار چند میلیونی گردشگران روسی و همچنین استقبال قابل توجه ایرانیان از سفر به ترکیه، عواید زیادی از محل این صنعت به دست آورده و در آن شرایط دلیلی برای مذاکرات و انعقاد قراردادهای گردشگری با ایران نمی دیدند، امروز که جایگاه خود را در بهره گیری از بازار گردشگری منطقه در حال افول می بینند، برای مذاکره با ایران مشتاق شده اند. به همین دلیل امروز فرصتی استثنایی برای حرکت به سمت تعاملات برد-برد با این کشور در زمینه گردشگری به دست آمده است.»

مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی، با اشاره به اینکه نهادینه کردن مناسبات متوازن و پایدار با ترکیه، هدف اصلی مذاکرات چند ماهه اخیر مقامات گردشگری دو کشور بوده است، اظهار کرد: «منافع مشترک ما به عنوان دو کشور همسایه، زمینه خوبی برای گسترش همکاری های دوجانبه است و همین امر می تواند تا حدی به افزایش ثبات در منطقه آشوب زده خاورمیانه بینجامد.»

وی با تاکید بر ظرفیت های چشمگیر بازار ترکیه برای گردشگری ایران خاطرنشان کرد: «سازمان میراث فرهنگی و متولیان صنعت گردشگری کشور، تمام تلاش خود را برای فراهم کردن زمینه های ورود بخش خصوصی به صحنه تعاملات گردشگری به ویژه در ارتباط با کشور ترکیه خواهند کرد؛ در واقع ما با فراهم کردن زمینه های قانونی و حقوقی و همچنین عقد قراردادهای همکاری، مصمم هستیم امور را به نهاد خصوصی واگذار کنیم.»

تراز منفی، مثبت می شود؟

به گفته این مقام مسوول، در سال 93، 425 هزار و 817 گردشگر ترکیه ای به ایران سفر کرده اند که در مقایسه وضعیت صنعت گردشگری ایران با ترکیه، عدد چندان بدی نیست. البته با توجه به وجود زمینه های مناسب برای جذب گردشگران ترکیه ای به ایران، این آمار می تواند به سرعت افزایش یابد. نعمتی در ادامه، فرصت های پیش روی صنعت گردشگری ایران در تعامل با ترکیه را این گونه برشمرد: «تعداد قابل ملاحظه جمعیت مسلمانانی که در ترکیه زندگی می کنند، فرصت خوبی برای جذب گردشگران مذهبی از این کشور است؛ همچنین آمار خوب گردشگران خروجی از ترکیه، بیانگر پتانسیل بالای این بازار است که با توجه به داشتن زمینه های مشترک فرهنگی، تاریخی و زبانی، ایران می تواند سهم خود را از این بازار افزایش دهد.»

وی افزود: «تجارب ترکیه در حوزه گردشگری، انگیزه سرمایه گذاران ترک برای گسترش فعالیت های خود در خارج از این کشور و همچنین امکان تعریف تورهای مشترک به واسطه جمعیت 40 میلیونی گردشگران ورودی به ترکیه از جمله دیگر زمینه هایی است که مسوولان گردشگری کشور مدنظر قرار داده اند.» نعمتی همچنین از تشکیل کمیته فنی، برگزاری نشست بی تو بی فعالان گردشگری ایران و ترکیه و نیز برنامه تنظیم سفر مقامات گردشگری دو کشور در راستای تحقق اهداف ایران در زمینه گسترش روابط گردشگری با ترکیه خبر داد.

سود گسترش مناسبات ایران و ترکیه

ترکیه در ماه های اخیر تعداد زیادی از گردشگران ورودی اش را از دست داده و از این رو به دنبال راه هایی برای جبران کاهش درآمدش از صنعت گردشگری است؛ ایران نیز به دنبال تغییر رویکرد در درآمدزایی از محل منابع غیرنفتی، با اتکا به آمارهای بین المللی در خصوص ارزش افزوده بالای گردشگری و رشد پایدار این صنعت در جهان، گردشگری را در صدر برنامه های اقتصادی خود قرار داده است. شاهد این ادعا نیز، همراهی مقامات گردشگری ایران در بسیاری از سفرهای خارجی و حضور در دیدارهای مقامات سیاسی ایران با دیگر کشورها است.

همچنین در رفت و آمد هیات های تجاری ایران با دیگر کشورها، فعالان گردشگری نقشی پررنگ ایفا کرده و خبرهای خوبی مبنی بر عقد توافقات و قراردادهای مشترک با دیگر کشورها در حوزه گردشگری به گوش می رسد. همه این عوامل، فرصتی تاریخی را برای گسترش مناسبات دو سویه میان ایران و ترکیه فراهم کرده است؛ کشوری که تا پیش از ناآرامی های اخیر، سهمی 4 و نیم میلیونی از بازار گردشگری روسیه را از آن خود کرده بود؛ آماری که پس از بالا گرفتن تنش های سیاسی میان دو کشور 51 درصد کاهش داشته است.

در همین حال بر اساس آمارهای رسمی، حجم پروازها از ایران به ترکیه در نوروز امسال با کاهشی 10 درصدی رو به رو شده که همین امر ترکیه را بابت احتمال از دست دادن بازار بیش از یک میلیون نفری گردشگران ایرانی نگران کرده است. ایران در مسیر افزایش درآمدهای گردشگری و ترکیه به دنبال جبران خسارات اقتصادی ناشی از کاهش تعداد گردشگران ورودی خود، به دنبال راه هایی برای تعریف اهداف مشترک هستند. کشور ما برای نیل به این هدف، برنامه های بلندمدتی را برای جذب گردشگران خارجی در دستور کار قرار داده و به همین منظور باید زیرساخت هایش را در این حوزه توسعه و خود را با استانداردهای جهانی تطبیق دهد. از این رو، جذب سرمایه های خارجی و نیز استفاده از دانش و تجارب کشورهای موفق در صنعت گردشگری رابه عنوان مهم ترین محورهایش در گفت و گو با کشورهای خارجی دنبال می کند.

علاوه بر این ها، کشف بازارهای مستعد برای جذب گردشگر و تلاش برای تعریف برند گردشگری مناسب از جمله دیگر مسائلی است که مورد توجه مسوولان گردشگری کشور قرار دارد. از سوی دیگر، ترکیه با داشتن تجارب ارزشمند در زمینه گردشگری و همچنین سرمایه گذارانی که دیگر ترکیه را محلی امن و سودآور برای سرمایه های خود نمی دانند، مشتاق است به بازار گردشگری ایران ورود کرده و با در اختیار گذاردن تجارب خود در این حوزه و همچنین سرمایه گذاری در بازار گردشگری رو به رشد ایران، بستری جدید برای درآمدزایی از محل این صنعت برای خود فراهم کند. همه این ها در کنار هم، زمینه مناسبی برای گسترش مناسبات گردشگری میان دو کشور فراهم می کند؛ مناسباتی که باید دید در عمل به کجا می رسد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1