چتر حمایت میراث فرهنگی بر سر راهنمایان گردشگری نیست

20 مارس 2016 - 22:50 dsfr.ir/jy38c

چتر حمایت میراث فرهنگی بر سر راهنمایان گردشگری نیست
میثم رودکی
بازدید گردشگران از بافت قدیمی شهر بسطام

لازم است در اماکن مطرح گردشگری از راهنمایان جهت هدایت و بیان خدمات ارائه شده به گردشگران استفاده شود.

"بازرس کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور"

راهنمایان تور کارکنان صف اول در صنعت گردشگری هستند و نقش مهمی در شکل دادن تجربه سفر در ذهن گردشگر ایفا می کنند. راهنمای تور از ارکان مهم خدمات گردشگری است که هر گرداننده تور ارائه می کند. این خدمات نه فقط بیانگر سطح کیفی خدمات سازمان های گردشگری و گردانندهٔ تور بلکه از ارکان مهم تشکیل دهندهٔ تصویر کلی مقصد گردشگری است.

تحقیقات علمی ثابت کرده است کیفیت خدمات تأثیر مستقیم بر رضایت گردشگر دارد که اگر این تأثیر مثبت باشد، موجب تمایل مجدد برای بازدید از مقاصد گردشگری و افزایش تعداد گردشگر در هر منطقه ای خواهد شد.

رییس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان همدان در گفتگو با تابناک درباره وضعیت گردشگری استان همدان گفت: هنوز جایگاه گردشگری در استان همدان جدی گرفته نشده و متأسفانه گردشگری به صورت یک صنعت مصداق پیدا نکرده و بیشتر جنبه تزیینی دارد.

بهنام افتخاریان با بیان این مطلب که گردشگری هنر خاطره سازی است و باید تصویرسازی مثبتی در ذهن گردشگر ایجاد شود، افزود: هر استانی با توجه به پتانسیل های گردشگری که دارد در آن زمینه برند سازی می کند ضمن سرمایه گذاری در آن بخش علاوه برجذب توریسم و گردشگر اشتغال زایی نیز انجام می دهد و استان همدان خوشبختانه زمینه و پتانسیل های خوبی درزمینه برند سازی درزمینه مختلف گردشگری را دارد.

وی با اشاره به نقش راهنمایان در توسعه گردشگری استان خاطرنشان ساخت: راهنمای تورهای گردشگری نقش مهمی در جذب هرچه بیشتر گردشگران دارند و بر این اساس باید در مناطق گردشگری همدان از این ظرفیت بهره گرفته شود و با توجه به اینکه همدان دارای جاذبه های گردشگری فراوانی در سطح کشور است، بنابراین لازم است در مناطقی همچون گنج نامه و دیگر اماکن مطرح گردشگری از راهنمایان جهت هدایت و بیان خدمات ارائه شده به گردشگران استفاده شود.

افتخاریان در ادامه افزود: توسعه گردشگری از سه بخش تشکیل شده که یک بخش آن وظیفه دولت و قسمت بعدی وظیفه بخش خصوصی و بخش دیگر آن آموزش و اطلاع رسانی به مردم است که متأسفانه در امر اطلاع رسانی و تبلیغات و آگاهی بخشی درزمینه گردشگری کوتاهی شده و با تمرکز بین این سه بخش می توان اشتغال زایی قابل قبولی در حوزه گردشگری داشته باشیم و این سؤال مطرح است که استان ما دربین استان های توریسم پذیر چه جایگاهی دارد و چه ذهنیتی نسبت به استان وجود دارد و متأسفانه همدان جزء 5 انتخاب عمده گردشگری داخلی و خارجی هم نیست و بیش از اینکه مقصد گردشگری باشیم یک مقصد گذرگاهی محسوب می شویم.

بازرس کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور با اشاره به ضعف مدیریتی در حوزه گردشگری استان تصریح کرد: ثبات مدیریتی در امر گردشگری استان همدان وجود ندارد و سازمان میراث فرهنگی که متولی این امر می باشد استراتژی لازم را در این زمینه ندارد و لازم به ذکر است که بعد از مدیریت آقای ایزدی که دوره هدف گذاری بود، میراث فرهنگی وارد یک بحران مدیریتی شد و جای بسی تأسف است که با تغییر مدیریت ها کل برنامه ها تغییر پیدا می کند و از ثبات خارج می شود و به جد می توان گفت هیچ ثباتی در حوزه گردشگری استان وجود ندارد.

وی با اشاره به وظایف سازمان میراث فرهنگی افزود: میراث فرهنگی چندین وظیفه دارد که یکی از این وظایف حمایت از صنف راهنمایان است و از مجوزی که صادر می کند باید حمایت کافی داشته باشد و متأسفانه ارزش مجوزهایی که صادر می کند پایین بوده و حمایتی نمی شود و صنف راهنمایان نه تنها از طرف بخش دولتی حمایت نمی شود بلکه از سوی بخش خصوصی و یا تورهای گردشگری و غیره نیز حمایت دریافت نمی کند و این به صلاح صنعت گردشگری استان نیست.

رییس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان همدان با اشاره به دیگر مشکلات موجود در حوزه گردشگری استان گفت: ایراد بزرگی که در همدان وجود دارد این است که به مسائل جمعی و خورشیدوار نگاه نمی شود و یک سیستم یک دست وجود ندارد و چه بسا که سرمایه گذاران درزمینه سرمایه گذاری در بخش گردشگری با مشکلات عدیده ای مواجه هستند از عدم مدیریت گرفته تا پیچ و خم اداری و قانونی، همه و همه باعث می شود چرخ گردشگری کند بچرخد.

افتخاریان در پایان خاطرنشان ساخت: به نظر بنده هرکسی پرچمی را در زمینه گردشگری در این استان و شهر به دست می گیرد باید با دیده احترام نگریسته شود و حمایت های لازم انجام گیرد و همچنین مسئولین، مردم و بخش خصوصی با اتحاد و همدلی باید گام محکمی به سوی تحقق صنعت گردشگری در استان همدان بردارند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « تابناک » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1