گردشگری کردستان؛ چشم به راه روزهای روشن

20 مارس 2016 - 00:50 dsfr.ir/nj885

گردشگری کردستان؛ چشم به راه روزهای روشن
wikipedia.org
سینمای روباز واقع در پارک امیریه شهر سنندج

خبرهای خوشی که از تکمیل و راه اندازی چند هتل در استان کردستان حکایت دارند، می تواند بارقه های امید را در دل دوستداران صنعت گردشگری روشن نگاه دارد.

با توجه به اینکه طی روزهای پیش رو، مهم ترین موضوع استان بحث نوروز و جذب گردشگر است، لذا می طلبد دست اندرکاران امر در قالب ستاد سفرهای نوروزی در اندک زمان باقی مانده با تجمیع انرژی ها و قوای خود، عزم را بر جذب بیش از پیش گردشگر قرار دهند.

هدف گذاری خوبی که امسال نسبت به سال های پیشین صورت گرفته و می تواند یک گام به جلو در واقعی سازی آمارهای گردشگری باشد، تمرکز و تأکید بر جذب مسافران و گردشگران مقیم و نه عبوری از استان است، همان هایی که با ماندن و اسکان یافتن در داخل شهرها و احیانا روستاهای استان، می توانند یک منبع درآمدزایی قوی برای اقتصاد لرزان کردستان باشند.

طبیعی است در چنین شرایطی، تقویت زیرساخت های لازم برای گردشگری طی یک سال گذشته باید در دستور کار قرار گرفته باشد، اگر چه مشکلات عمدتا اعتباری، موانعی بر سر راه تحقق این امر قرار داده است، اما با این وجود خبرهای خوشی که از تکمیل و راه اندازی چند هتل در استان حکایت دارند، می تواند بارقه های امید را در دل دوستداران صنعت گردشگری روشن نگاه دارد.

در کنار بحث زیرساختی، توجه به آداب و رسوم و فرهنگ سنتی و قدیمی اهالی و نواحی این خطه از کشورمان نیز قابلیت مناسبی در جذب و جلب گردشگران دارد و این مهم با اجرای برنامه ای با عنوان نوروزگاه در دستور کار قرار گرفته است.

این برنامه اگرچه در گام نخست بازشناسی فرهنگ مردمان کرد به اهالی استان را هدف قرار داده است، اما برگزاری و اجرای این گونه برنامه ها در درازمدت، موجب معرفی بیشتر آیین های سنتی عید نوروز در استان کردستان به تمام نقاط کشور و حتی در صورت تداوم و برنامه ریزی صحیح به سایر نقاط جهان خواهد شد.

استفاده از روش های زیباشناختی در آماده سازی اماکن تاریخی و باستانی که به عنوان پیشینه و هویت این استان شناخته می شوند نیز از دیگر مواردی است که می تواند گردشگران داخلی و به ویژه خارجی را مجذوب خود کند.

تغییر و تحولات صورت گرفته در رأس سازمان متولی گردشگری در استان کردستان و به تبع آن، برخی جا به جایی ها که در مناصب مختلف پس از این اتفاق شکل گرفت، این نوید را می دهد که حوزه گردشگری در این استان قصد دارد گام هایی بلند و رو به جلو در مسیر توسعه و استفاده از تمام قابلیت های پیدا و پنهان موجود را بردارد.

آنچه لازم است، برنامه ریزی صحیح و دقیق و اصولی از سوی متولیان و دستگاه های مختلف از جمله اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان برای به سرانجام رساندن پروژه ها و طرح های تقویت حوزه گردشگری است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری فارس » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1