گمانه‌زنی درباره استقبال از تورهای گردشگری

29 فوریه 2016 - 12:10 dsfr.ir/2x5r3

گمانه‌زنی درباره استقبال از تورهای گردشگری
دهکده ایران
گل افشان یکی از نادرترین پدیده های منطقه چابهار است که تجربه دیدنش برایتان تکرار نشدنی خواهد بود.

میزان استقبال خانواده های ایرانی برای رفتن به سفرهای داخلی در مقایسه با سال گذشته بیشتر شده است.

به باور برخی فعالان گردشگری، استقبال از تورهای داخلی و خارجی نوروز پیش رو نسبت به سال های گذشته رشد داشته و تورهای بیشتری فروش رفته است. تعدادی دیگر از آژانس دارها هم بر روند توسعه سفرهای داخلی در ایام نوروز صحه می گذارند و این در حالی است که برخی دیگر دلایل بسیاری را برای عدم استقبال گردشگران نوروزی از تورهای داخلی بر می شمرند. در این میان برخی نیز می گویند در ازای کاسته شدن از آمار گردشگران ایرانی ترکیه، مقاصد خارجی دیگری جایگزین شده اند.

با این همه عوامل اقتصادی در کنار مولفه های فرهنگی و همچنین شرایط منطقه ای تعیین کننده میزان سفرهای داخلی و خارجی مردم یک کشور است و حال که در آستانه فصل اوج سفرها قرار گرفته ایم، در دست داشتن آمار تقاضاها برای تورهای داخلی و خارجی می تواند به کارشناسان در بررسی تغییر روند سفرهای داخلی و خارجی و سبب یابی این تغییرات کمک کند.

کاهش تورهای ترکیه و سفر به مقاصد جایگزین

رقیه حاتمی پور، مدیر یکی دیگر از آژانس های مسافرتی پایتخت در این باره اظهار کرد: «تقاضا برای سفرهای خارجی و داخلی در آژانس ما افزایش داشته است. البته در مورد سفرهای خارجی، تقاضا برای ترکیه کاهش یافته و به همان نسبت استقبال بیشتری از تورهای خاور دور، کشورهای شمال دریای خزر و یونان شده است.»

رشد تورهای داخلی، مردم به طبیعت گردی روی آورده اند

در این میان سهند عقدایی نیز که مدیر یکی از آژانس های فعال در زمینه تورهای طبیعت گردی است، گفت: «برای نوروز امسال با رشد هفتاد درصدی تقاضا برای تورهای طبیعت گردی داخلی رو به رو شده ایم، ما هر سال حتی در بدترین شرایط اقتصادی هم نسبت به سال پیش از آن در فروش تورهای خود رشد داشته ایم.»

وی تصریح کرد: «علت این موضوع شاید رشد توجه و علاقه مردم به طبیعت گردی به جای تورهای سیاحتی باشد. در همین قسم از گردشگری اما تقاضا برای تورهای خارجی نوروز کاهش داشته که به دلیل افزایش قیمت ایرلاین ها در این ایام است. در واقع مردم آموخته اند که زمان های دیگری از سال را به سفرهای خارجی اختصاص دهند و عید نوروز را به گردشگری داخلی بپردازند؛ چرا که نسبت افزایش قیمت سفرهای داخلی در مقایسه با خارجی بسیار کمتر است.»

تعدد نظرات و پیش بینی ها

با این همه گویا نمی توان روند مشخصی را در مورد تغییر آمار سفرهای داخلی و خارجی نوروز امسال در مقایسه با سال گذشته به دست آورد. میزان مقبولیت آژانس ها و تعداد مشتریان آن ها، زمینه و نوع فعالیت آژانس ها، رویکردها و روش های اتخاذی آن ها برای تبلیغات، مقاصدی که بیشتر بر آن ها تمرکز می کنند و همچنین تنوع بسته های سفری این آژانس ها، همگی در تعیین میزان تقاضاهایی که برای خرید تورهایشان داشته اند، موثر است.

از این رو، برای اینکه بتوان در مورد میزان استقبال خانواده های ایرانی برای داشتن سفرهای داخلی و خارجی در مقایسه با سال گذشته اظهار نظر کرد، لازم است که همه آمارها احصا و پس از آن، این اعداد و ارقام مورد تحلیل و ارزیابی قرار گیرند و علت ها شناسایی و برای آینده صنعت گردشگری سیاست گذاری شود. گرچه آمار فروش تورها تنها بخشی از آمار سفرهای نوروزی است و هم در سفرهای داخلی و هم خارجی، افراد زیادی به صورت مستقل و بدون تور سفر می کنند.

حالا کمتر از سه هفته دیگر تا آغاز تعطیلات سال نو باقی مانده و تقریبا همه خانواده ها برای گذراندن این ایام برنامه ریزی کرده اند. عده ای میزبانند و عده ای میهمان و بخشی دیگر نه برای رفتن به دیدن اقوام و سر زدن به دیار مادری که برای کسب تجارب تازه راهی سفر می شوند. اظهارنظر این فعالان گردشگری شاید بتواند شمایی از بازار را هرچند مبهم و کمرنگ برای ما روشن کند.

در این میان انتخاب مقاصد داخلی و خارجی به عنوان مقصد سفر، یکی از مهم ترین مسائلی است که در مباحث گردشگری کشورها قابل طرح است. اگرچه افراد آزادند تا خود مقصد سفرشان را برگزینند و میزان رشد سفرها در کنار دیگر شاخص های اقتصادی می تواند بیانگر رشد اقتصادی باشد، اما همه دولت ها در وهله نخست سیاستشان بر افزایش سفرهای داخلی و تعداد گردشگران ورودی است تا از این طریق ارز کمتری از کشور خارج شود و در عوض درآمدهای ارزی افزایش یابد.

همچنین به واسطه گسترش سفرهای داخلی، فرهنگ های محلی زنده مانده، اتحاد داخلی بیشتر می شود؛ گردش پولی در کشور اتفاق می افتد و از این طریق جوامع محلی و کمتر توسعه یافته، پویا می شوند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1