21 ژوئن 2024 - 03:46
چرا شعارهای گردشگری محقق نمی شوند؟

برنامه ریزی؛ کلید گمشده گردشگری

17 ژوئن 2015 - 11:20 dsfr.ir/rp9gx

در حالی که دولت روحانی دو سالگی خود را جشن می گیرد، برخی کارشناسان بر این باورند که این دولت هنوز نتوانسته گام های بنیادین برای توسعه گردشگری بردارد.

حسن روحانی البته جزو معدود کاندیداهایی بود که پس از انقلاب در برنامه های انتخاباتی خود، گفتمان گردشگری را مطرح و به مردم یادآوری کرد باید به این موضوع نیز توجه کرد؛ چراکه این صنعت می تواند نقش چشمگیری در توزیع ثروت داشته باشد. اما با این همه برخی فعالان صنعت و کارشناسان امر معتقدند که شعارها در عمل اجرا نمی شوند و اساسا مشکلات بنیادی تر از آن هستند که بتوان عملکرد دو ساله گردشگری دولت تدبیر و امید را کاملا مثبت ارزیابی کرد.

بنابراین، باید پرسید چه عامل یا عواملی مانع تحقق شعار توسعه گردشگری هستند؟

یک عضو هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران بر این باور است که گرچه تغییر دولت، به ذات، اتفاق مبارک و میمونی در همه زمینه های اقتصادی و اجتماعی بوده اما متاسفانه بخش گردشگری نتوانسته است از این فرصت بهره بگیرد. دکتر اسرافیل شفیع زاده با اشاره به مشکلات عمده ای که هنوز فعالان صنعت گردشگری با آن مواجه هستند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر سالانه حدود 60 هزار توریست از طریق تور و به صورت سازمان یافته به کشور سفر می کنند که برای همین تعداد هم ما اغلب هتل ستاره دار مناسب در شهرهایی مانند شیراز، اصفهان، یزد و کرمان نداریم. از این رو موضوع اقامت یکی از عمده ترین مشکلاتی است که با آن دست و پنجه نرم می کنیم و البته بارها در این خصوص با مسوولان صحبت کرده ایم.

وی در حالی که ایجاد چند هتل جدید در شهرهای مذکور را از جمله اتفاقات مثبت دانست، افزود: با این همه به نظر می رسد مسوولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خوب حرف می زنند اما گوش شنوا ندارند. وی یکی دیگر از مشکلات تورهای ورودی را عدم اجازه تردد اتوبوس های توریستی از سوی نیروی انتظامی عنوان کرد و گفت: وقتی ما هنوز در چنین مسائل جزئی دچار چالش هستیم چگونه می توان نسبت به بهبود این صنعت امیدوار بود؟

این فعال گردشگری با تاکید بر ضعف ظرفیت سازی از سوی نهاد سکاندار توریسم کشور، عدم برنامه ریزی جامع را مهم ترین ضعف دولت در گردشگری برشمرد و تصریح کرد: البته پس از روی کار آمدن دولت یازدهم به سبب تغییر رویکرد سیاسی در کشور، تعداد گردشگران رو به رشد گذاشته و این برای فعالان حوزه بسیار مهم است، اما باید بگوییم که این رشد ورود گردشگر به ایران، متعاقب یک برنامه ریزی صحیح و راهبردی شکل نگرفته است. وی درگیری های موجود در منطقه را از دلایل عمده افزایش درخواست ها برای دیدن ایران است و اظهار کرد: تغییر گرایش توراپراتورهای خارجی برای راه اندازی تور به سوی ایران، بیش از هر چیزی به دلیل منازعات منطقه ای است و این فرصتی است که ما دست کم تا این لحظه نتوانسته ایم از آن بهره ببریم.

این عضو هیات مدیره جامعه تورگردانان ضمن ابراز خرسندی از تاثیر بسیار مثبتی که سیاست تنش زدایی دولت یازدهم بر صنعت گردشگری ایران و نگاه دیگر کشورها به ایران داشته است، گفت: با این همه باید بدانیم این شرایط تنها زمانی به توسعه گردشگری کشور کمک خواهد کرد که اساسا فرصت سوزی نشود.

شفیع زاده روند عمومی توریسم در عمر دوساله دولت تدبیر و امید را مثبت ارزیابی کرد اما یادآور شد: سیاست گذاری ها در این حوزه راضی کننده نیست و نمی توانیم بگوییم که پیشرفت موثر و بنیادینی در امر گردشگری طی این دو سال به وقوع پیوسته است. وی نسبت به عقب ماندن کشور از روند توسعه گردشگری جهانی هشدار داد و تصریح کرد: در حالی که همه می دانیم توسعه گردشگری چه میزان می تواند در راستای کاهش فقر، توزیع ثروت، عدالت و برابری، توسعه مناطق کمتر توسعه یافته و توانمندسازی جوامع محلی به کمک دولت بیاید، اما متاسفانه هنوز نتوانسته ایم از این ظرفیت بهره بگیریم.

شفیع زاده که از اعضای کمیته مشورتی معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است، ادامه روند دیپلماسی فعال و روشن دولت را از جمله راهکارهای کلانی دانست که می تواند بر توسعه گردشگری اثر مثبت بگذارد. وی راهکار دیگر برای توسعه گردشگری را سیاست های به روز و کارآمد در عرضه تبلیغات و بازاریابی گردشگری عنوان کرد و گفت: دولت و سازمان متولی گردشگری باید بتوانند با استفاده از راهکارهای آزموده شده، در بازار جهانی اثر بگذارند و سیاست های مبتنی بر عصر نوین تبلیغات را استفاده کنند. وی در پایان، تدوین برنامه جامع و ظرفیت سازی را از دیگر راهکارهای مهم و عمده دانست و اظهار کرد: باید ظرفیت ها و زیرساخت های گردشگری نظیر فرودگاه ها و هتل ها را به درجه ای برسانیم که وقتی از دستیابی به 20 میلیون گردشگر در افق 1404 سخن به میان می آید، چندان دور از ذهن نباشد.

بی شک رویکرد دولت روحانی به امر گردشگری بسیار مثبت بوده است؛ این را از سخنان وی در سفرهای استانی می توان دریافت اما عملی نشدن برخی دستورات رئیس جمهوری در خصوص تدوین برنامه جامع گردشگری از سوی مسوولان ذی ربط نشان می دهد دغدغه فعالان این حوزه در خصوص لزوم عملی شدن این سخنان بسیار بجا و منطقی است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1