25 سپتامبر 2023 - 16:31
توسط روزنامه سیاتل تایمز مطرح شد

پیشنهاد خواهرخواندگی سیاتل و اصفهان

14 ژوئن 2015 - 12:20 dsfr.ir/j50jz

روزنامه آمریکایی "سیاتل تایمز" روز یکشنبه پیشنهاد خواهرخواندگی دو شهر اصفهان و سیاتل را برای تسهیل روابط تهران - واشنگتن مطرح کرد.

به نوشته "فردریک نولاند" ستون نویس این روزنامه آمریکایی، 15 آمریکایی اوایل ماه آوریل 2015 (فروردین/اردیبهشت 1394) در سفر به شهرهای مهم و حتی مناطق دورافتاده ایران با صدها نفر از مردم عادی این کشور دیدار کردند و در شهر زیبا و تاریخی اصفهان با مقامات ارشد شهری در مورد خواهرخواندگی اصفهان و سیاتل به منظور تسهیل تبادل رفت و آمد موسیقی دانان، هنرمندان، دانشجویان، آموزگاران، رهبران مذهبی و غیرمذهبی و تجار گفت و گو کردند.

شهر سیاتل با حدود 700 هزار نفر جمعیت یکی از شهرهای ایالت واشتگتن است که در شمال غرب ایالات متحده قرار دارد.

در بخشی از مطلب روزنامه 'سیاتل تایمز' آمده است: "پیشنهاد یادشده بر اساس الگوی خواهرخواندگی سیاتل و تاشکند در زمان جنگ سرد داده شده است. تاشکند پایتخت ازبکستان در آن زمان بخشی از اتحاد جماهیر شوروی سابق بود. دیدگاه مقامات شهر اصفهان نیز به این پیشنهاد مثبت بود، اما همه چیز به روشنی به نتیجه مذاکرات هسته ای در سطوح ملی بستگی دارد."

نولاند ستون نویس 'سیاتل تایمز' در ادامه نوشت: "به رغم سال ها خصومت و بدبینی بین دو کشور، عجیب ترین موضوع در سفر به ایران برای آمریکایی ها این بود که چطور مردم عادی ایران نسبت به آمریکایی ها علاقه و احترام نشان می دادند. در سه هفته سفر ما به سراسر ایران بارها ایرانی ها این علاقه خود را به اشکال مختلف نشان دادند."

نولاند که وکیل بازنشسته ساکن شهر سیاتل است در پایان از مردم این شهر می خواهد از شهرداری و شورای شهر درخواست خواهرخواندگی این شهر را با اصفهان مطرح کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1