بهره‌ برداری از نخستین نیروگاه خورشیدی پایتخت

15 فوریه 2016 - 14:40 dsfr.ir/ii7j8

انرژی خورشیدی

نخستین نیروگاه خورشیدی تهران همزمان با نخستین سالگرد فعالیت مرکز زباله سوز تهران آغاز به کار کرد.

این نیروگاه با داشتن 200 پنل خورشیدی قادر به تولید 150 کیلووات برق بوده و نیاز مجتمع زباله سوز آرادکوه را به برق رفع می کند. این گام مدیریت شهری برای استفاده گسترده از نیروی برق برای تأمین انرژی یک مجتمع بزرگ صنعتی است.

به گزارش همشهری؛ مجتبی عبداللهی در مراسم افتتاح نیروگاه خورشیدی در مرکز زباله سوز تهران گفت: امیدواریم توجه بیشتری به استفاده از نیروگاه های خورشیدی و انرژی های آن شود و در برنامه های شهرداری تهران نیز استفاده از کارخانه های انرژی های نو و پاک برنامه ریزی شده است. معاون خدمات شهری شهردار تهران بیان داشت: در 20 بهمن سال گذشته با حضور شهردار تهران نیروگاه زباله سوز تهران افتتاح شد و ساخت آن فراز و نشیب های بسیاری داشت و حدود یک سال است که فعالیت این نیروگاه آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه فعالیت این نیروگاه هیچ وقت به طور کامل متوقف نشده است، گفت: این نیروگاه زباله سوز از 200 تن زباله ریجگت 3 مگاوات برق تولید می کند و به عبارتی 1300 خانوار می توانند از برق تولیدی این نیروگاه استفاده کنند. آیندگان باید نمره قابل قبولی به ما برای حفظ محیط زیست بدهند و امیدواریم در این زمینه یک تصمیم منطقی و معقول بگیریم.

معاون خدمات شهری شهردار تهران یادآور شد: فعلا قرار است سایر زباله سوزها نیز در آرادکوه ساخته شوند و هر زباله سوز بیش از 1600 تن، هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری لازم دارد. اگر هرچه سریع تر زباله سوز 1600 تنی ساخته شود 50 مگاوات برق تولید می کنیم و این تولید برق می تواند روشنایی یک شهرک بزرگ را تأمین کند.

عبداللهی افزود: در آینده ای نزدیک چیزی به عنوان دریاچه شیرابه نخواهیم داشت و این دریاچه خشک خواهد شد و با تصفیه خانه ای که احداث شده 90 درصد دریاچه شیرابه خشک و 10 درصد دیگر نیز نهایتا تا اوایل سال آینده خشک می شود.

1