ضرورت آشنایی بیشتر مسوولان با میراث فرهنگی

10 فوریه 2016 - 11:30 dsfr.ir/za14w

ضرورت آشنایی بیشتر مسوولان با میراث فرهنگی
میراث آریا
کاوش نجات بخشی محوطه کانی زیرین و گورستان مانایی در علی آباد شهرستان سقز

مردم در مواردی که میراث فرهنگی به بهانه توسعه به خطر می افتد، مقصر نیستند زیرا تخصص ندارند بلکه مدیران ناآشنا به میراث فرهنگی و اهمیت آن بار این مسئولیت را به دوش می کشند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مهدی رهبر باستان شناس پیشکسوت برگزاری همایش "میراث فرهنگی و توسعه پایدار" را در حوزه باستان شناسی مهم ارزیابی کرد و گفت: در زمانه ای بسر می بریم که آثار فرهنگی به بهانه توسعه در حال از بین رفتن هستند و بر ما واجب است برای جلوگیری از این جریان حرکتی انجام دهیم.

او با تأکید بر ضرورت آشنا ساختن مقامات و مسئولان به اهمیت میراث فرهنگی گفت: میراث فرهنگی باید به جامعه و مسئولان شناسانده شود در این صورت است که مهم تلقی خواهد شد.

وی با بیان اینکه در مسائل مربوط به حفظ میراث فرهنگی مردم کمتر معارض هستند، افزود: شواهد موجود از برخی موارد در شهرستان ها نشان می دهد که اغلب این مسئولان هستند که درک درستی از میراث فرهنگی ندارند.

رهبر با تأکید بر ضرورت فراهم آوردن ابزاری برای آشنایی مسئولان با باستان شناسی گفت: آنان باید به این درک برسند که مثلا انتخاب یک شهردار یا اجرای یک طرح عمرانی نباید منجر به حذف آثار فرهنگی شود.

این باستان شناس پیشکسوت گفت: در مسائلی که میراث فرهنگی به خطر می افتد از مردم گله ای نداریم زیرا که تخصص ندارند و این مدیران هستند که امرانه می خواهند حرف خود را به کرسی بنشانند.

او یکی از وظایف باستان شناسان را آگاهی بخشیدن به مردم و مسئولان دانست و تصریح کرد: در زمینه آگاهی بخشی در حوزه فرهنگ کم کاری شده است.

وی در پایان گفت: همانطور که در رسانه های جمعی اعم از تلویزیون، رادیو و ... از مسائل مختلف نظیر ورزش، سلامت و ... صحبت می شود باید به مقوله فرهنگ و به ویژه میراث فرهنگی نیز پرداخته شود. اگر بتوانیم فرهنگ را به تمامی اعضای جامعه اعم از مردم و مسئولین بشناسانیم و با مقوله میراث فرهنگی بگونه ای علمی برخورد کنیم می بینیم که تا چه اندازه در توسعه تأثیرگذار است و می تواند آن را ارتقا بخشد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
13 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1