احیای تالاب ها در ایران آینده اهمیت بیشتری پیدا می کنند

2 فوریه 2016 - 12:20 dsfr.ir/bm0k6

احیای تالاب ها در ایران آینده اهمیت بیشتری پیدا می کنند
doe.ir
بی مورالی نماینده موقت سازمان ملل در ایران

ایران در آینده هوایی گرمتر و خشک تر پیدا کند و از همین رو اهمیت احیای تالاب ها در آن بیشتر خواهد بود.

نماینده موقت سازمان ملل در ایران گفت: پیش بینی می شود ایران در آینده هوایی گرمتر و خشک تر پیدا کند و از همین رو اهمیت احیای تالاب ها در آن بیشتر خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حفاظت محیط زیست، بی مورالی روز سه شنبه در همایش روز جهانی تالاب ها در اصفهان افزود: 47 سال پیش کنوانسیون رامسر در کنار دریای خزر منعقد شد و امروز مخاطرات محیط زیستی اهمیت آنرا نشان می دهد.

وی گفت: در این موقعیت از دولت ایران و سازمان محیط زیست در انعقاد این کنوانسیون، همکاری طولانی مدت و مشارکت های آن در حفاظت از محیط زیست قدردانی می کنم.

مورالی ادامه داد: پیشروانی که در 47 سال پیش این قرارداد را منعقد کردند پیش بینی می کردند که بهره برداری معقول از تالاب ها بسیار مهم باشد. اکنون بیش از 168 کشور و بیش از 2 هزار تالاب در این کنوانسیون به ثبت رسیده است.

مورالی گفت: تالاب ها آب را تصفیه می کنند، مانع خشکسالی و ایجاد سیل می شوند و در تامین غذا نقش مهمی دارند و فهرست خدمات آن پایان ناپذیر است. تالاب ها قابلیت تامین معیشت مردم محلی ساکن در کنار آنرا دارند و مانع مهاجرت روستاییان اطراف آنها به شهرها می شوند.

وی به سابقه همکاری طولانی مدت سازمان محیط زیست با 'یو ان دی پی' (برنامه عمران سازمان ملل متحد) اشاره کرد و گفت: برای حفاظت از تالاب ها ، مالکیت و حس محلی بسیار نقش ویژه و پر اهمیتی دارد.

مورالی افزود: با توجه به درخواست ایران و اولویت های 'یو ان دی پی' دو پروژه در خصوص احیای تالاب ها در دستور کار 'یو ان دی پی' قرار گرفت. در اولین پروژه با عنوان طرح حفاظت از تالاب ها هشت سال پیش به عنوان طرح اولیه حفاظت از تالاب های ارومیه، پریشان و شادگان انجام شد. به تازگی نیز با همکاری سخاوتمندانه دولت ژاپن برنامه کشاورزی پایدار در راستای حفاظت و احیای دریاچه ارومیه در حال پیاده شدن است.

مورالی ابراز خرسندی کرد که از طریق ایران سطح گسترده ای از جامعه ذینفع تالاب ها از جمله مردم محلی، مسئولین و رهبران مذهبی درگیر مسئله حفاظت از تالاب ها شده است. پروژه حفاظت از تالاب هامون در سیستان نیز در دست اقدام است.

وی با اشاره به درخواست استاندار اصفهان مبنی بر حفاظت از تالاب گاوخونی گفت: در برنامه امروز از این تالاب بازدید خواهیم کرد و مایلم به استاندار اصفهان برای امضای این قرارداد تبریک بگویم.

همایش یک روزه روز جهانی تالاب ها با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، گروهی از کارشناسان داخلی و میهمانانی از از کشورهای عراق، جمهوری آذربایجان، استرالیا در اصفهان برگزار شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1