طرح حفاظت اضطراری فلک الافلاک آغاز شد

24 ژانویه 2016 - 11:00 dsfr.ir/wf5eh

طرح حفاظت اضطراری فلک الافلاک آغاز شد
safireaflak.ir
نمایی از دژ شاپورخواست (قلعه فلک الافلاک)

طرح حفاظت اضطراری یکی از برج های خشتی محوطه 12 برجی فلک الافلاک در خرم آباد آغاز شده است.

"مدیر پایگاه پژوهشی محوطه فلک الافلاک"

احمد نصراللهی افزود: با اجرای طرح حفاظت اضطراری 12 برجی در ورودی قلعه فلک الافلاک خرم آباد می توان تنها برج اصیل قلعه را از خطر ریزش و یا نابودی محافظت کرد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر سه برج اصلی و اصیل از این برج ها وجود دارد که دو برج در زیر قلعه و در بدنه تپه مدفون شده اند. طرح حفاظت اضطراری در خصوص تنها برج مشهود در این محل با اعتباری حدود 300 میلیون ریال اجرایی می شود و در صورت مساعد بودن هوا کمتر از یک ماه این طرح اجرایی می شود.

وی در خصوص نحوه اجرای حفاظت اضطراری از این برج اظهار داشت: متاسفانه تصویری از نمای اصلی این طرح وجود نداشته و در طرح حفاظت اضطراری این برج با استفاده از مش فلزی و کاه گل ضدآب می توان از فرسودگی و یا ریزش برج جلوگیری کرد.

12 برجی به حصاری متشکل از 12 برج پیرامون قلعه فلک الافلاک خرم آباد گفته می شود که در گذشته های بسیار دور کار حفاظت و نگهبانی از محوطه قلعه توسط این برج ها و دیوارهای مرتبط انجام شده است.

قلعه فلک الافلاک یا دژ شاپور قلعه ای تاریخی در مرکز شهر خرم آباد در استان لرستان است که با نام قلعه دوازده برجی هم شناخته می شود. این بنا بر فراز تپه ای مشرف به شهر خرم آباد و در نزدیکی رودخانه، در مرکز شهر قرار گرفته و چشم گیرترین اثر تاریخی و گردشگری درون این شهر می باشد.

تاریخ ساخت این قلعه به دوره ساسانیان باز می گردد و به شماره ثبت 883 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 14 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1