15 اکتبر 2019 - 07:25

وظایف سازمان های ذیصلاح در حوزه محیط زیست شفاف شود

25 دسامبر 2015 - 18:10 dsfr.ir/v45uv

وظایف سازمان های ذیصلاح در حوزه محیط زیست شفاف شود
مهدی قربانی
آلودگی هوای شهر تهران

مشخص شدن وظایف هر یک از ارگان ها و سازمان های ذیصلاح می تواند نقش موثری در حرکت به سوی بهبود کیفیت محیط زیست شهری داشته باشد.

"رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران"

رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با بیان اینکه شفاف نبودن حیطه وظایف و اختیارات سازمان ها در حوزه محیط زیست موجب تشدید بحران های زیست محیطی می شود گفت: مشخص شدن وظایف هر یک از ارگان ها و سازمان های ذیصلاح می تواند نقش موثری در حرکت به سوی بهبود کیفیت محیط زیست شهری داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمد مهدی گلمکانی در جلسه بررسی تدوین سند راهبردی، عملیاتی ارتقاء مدیریت محیط زیست اظهار کرد: شهر تهران به عنوان یکی از کلانشهرهای دنیا همواره با رشد فزاینده جمعیت شهری و مشکلات زیست محیطی مواجه بوده است. در این رهگذر، با وجود مشکلات متعدد زیست محیطی در شهر تهران، عدم شفافیت در نقش و وظایف ارگان های درگیر در مدیریت شهری در این زمینه منجر به تشدید بحران های زیست محیطی این کلان شهر شده است.

وی افزود: بر این اساس مسائل محیط  زیست شهری یا بدون متولی مانده یا چندین متولی برای هر مسأله پیدا می شود. بنابراین شفاف شدن حیطه وظایف و اختیارات سازمان های مسئول مدیریت شهری که در هیچ یک از آن ها سند راهبردی مشخصی در رابطه با محیط زیست وجود ندارد، می تواند نقش مؤثری در حرکت به سوی بهبود کیفیت محیط زیست داشته باشد.

گلمکانی در ادامه با تاکید بر اینکه شهرداری تهران به عنوان بزرگ ترین نهاد خدمات شهری، خدمات زیست محیطی بسیاری را به صورت مستقیم و غیر مستقیم به شهروندان ارائه می کند خاطرنشان ساخت: ارائه این خدمات توسط بخش ها و سازمان های زیرمجموعه شهرداری تهران صورت می پذیرد که در هیچ یک از آن ها نیز سند راهبردی مشخصی در رابطه با محیط زیست وجود ندارد.

وی ادامه داد: تدوین سند راهبردی محیط زیست با هدف رفع این گونه مشکلات و شفافیت در وظایف محیط زیست شهری در شهرداری تهران در حال انجام است تا بدین وسیله پس از شناخت وضعیت موجود محیط زیست شهری و حدود دامنه سازمانی آن، وظایف شهرداری تهران در این زمینه شناسایی و شفاف شود. سپس هر یک از زیر مجموعه های شهرداری با شناسایی نقاط قوت، ضعف، تهدید و فرصت های سازمانی خود در رابطه با مسائل زیست محیطی، استراتژی های مناسب در این زمینه را اتخاذ کنند.

رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار تاکید کرد: تدوین استراتژی های زیستمحیطی در بدنه مدیریت شهرداری با نظام مند کردن فعالیت های شهرداری قطعا می تواند حرکت به سوی پایداری و ارتقاء کیفیت محیط زیست شهر تهران را تسریع نماید. بنابراین تدوین استراتژی های زیست محیطی شهر تهران با تاکید بر حوزه عملکردی شهرداری تهران و سیاست های زیست محیطی ابلاغی مقام معظم رهبری به منظور نیل به اهداف مذکور از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی افزود: در این راستا سال گذشته طرحی با عنوان "تدوین سند راهبردی-عملیاتی ارتقاء مدیریت زیست محیطی شهرداری تهران" در ستاد محیط زیست تعریف شد که نهایتا این طرح پس از گذراندن فرایند انجام طرح های پژوهشی از طریق مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در حال انجام است.

بر اساس گزارش روابط عمومی ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، گلمکانی در ادامه به بعضی از خروجی های مورد انتظار و کاربست سند راهبردی شامل: تحلیل اسناد بالادستی، شناسنامه شاخص های سنجش وضعیت محیط زیست و عملکرد زیست محیطی شهرداری تهران، شناسنامه شاخص های سنجش وضعیت محیط زیست و عملکرد زیست محیطی شهرداری تهران، تحلیل و آسیب شناسی وضع موجود محیط زیست شهر تهران، گزارش برنامه عملیاتی و اقدامات اجرایی، نظامنامه جامع مدیریت محیط زیست شهرداری تهران، گزارش شرایط تحقق و ساختار اجرایی اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود تا انتهای سال جاری تدوین سند فوق به اتمام برسد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1