بررسی نهایی مطالعات نیاز آبی 12 تالاب کشور

26 اکتبر 2015 - 13:50 dsfr.ir/9b0pi

بررسی نهایی مطالعات نیاز آبی 12 تالاب کشور
www.doe.ir
کارگاه بررسی نهایی مطالعات نیاز آبی 12 تالاب کشور

در نشست هم اندیشی و بررسی مطالعات نیاز آبی اکوسیستم های آبی کشور که با حضور مسئولین و مشاوران مطالعه کننده تالاب های کشور برگزار شد، کارشناسان و مشاوران مطالعه کننده تالاب های کشور به معرفی، بررسی و نقد روش های تعیین نیاز آبی تالاب ها پرداختند.

در این کارگاه حمید گشتاسب مدیرکل دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نقش و اهمیت تالاب ها، خطرات تهدید کننده این اکوسیستم ها بر این نکته تاکید کرد: این سازمان می بایست توان کنترلی خود را بر روی تالاب ها افزایش داده و در جهت تعامل با مردم و جوامع محلی حرکت کند.

وی همچنین به نقش مهم آب در اکوسیستم های آبی و بحران آب در تالاب های کشور اشاره کرد و اهمیت و ضرورت ارزیابی نیازهای آبی تالاب ها را به عنوان یکی از مهم ترین فاکتورهای برنامه ریزی و گام های سازمان حفاظت محیط زیست در حفاظت، مدیریت و احیاء تالاب ها دانست.

در ادامه محسن سلیمانی، مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران، با اشاره به موضوع کارگاه و نتایج مفید آن برای مدیریت تالاب های کشور، این تلاش را در جهت استقرار رویکرد زیست بومی و ارتقای جایگاه اکوسیستم های طبیعی در برنامه ریزی مدیریت منابع آب کشور دانست.

وی یکی از مولفه های برنامه های مدیریت تالاب ها را توجه به مدیریت آب دانست و گفت:  فاکتور اصلی آن تامین نیاز آبی تالاب ها می باشد و این برآورد میزان آب تالاب ها، نیازمند بررسی دقیق و علمی است که با کمک مشاوران و دستورالعمل های تهیه شده به دست خواهد آمد.

سلیمانی با اشاره به مصوبه اخیر هیات دولت در خصوص حفاظت، مدیریت و احیاء تالاب ها، اظهار داشت: هم اکنون توجه اصلی دولت و سازمان حفاظت محیط زیست به تالاب ها متمرکز شده به طوری که تامین آب مورد نیاز تالاب ها در اولویت دوم پس از شرب قرار گرفته است.

در پایان این کارگاه مشورتی یک روزه مشاوران به ارائه، نقد و بررسی دستاوردها و درس آموخته های مطالعات نیاز آبی تالاب ها پرداختند تا با انجام اصلاحات نهایی نیاز آبی 12 اکوسیستم تالابی کشور تعیین و برای لحاظ شدن در برنامه ریزی مدیریت منابع آب کشور اعلام گردد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1