9 ژوئن 2024 - 23:07

رتبه نخست خراسان جنوبی در جشنواره ملی آش ایرانی

8 سپتامبر 2015 - 15:30 dsfr.ir/di4vy

خراسان جنوبی در دهمین جشنواره ملی آش ایرانی و نخستین جشنواره بین المللی غذای کشورهای عضو اکو-جاده ابریشم مقام اول را به خود اختصاص داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی؛ دهمین جشنواره ملی آش ایرانی و نخستین جشنواره بین المللی غذای کشورهای عضو اکو-جاده ابریشم از سه شنبه 9 تا جمعه 13 شهریور ماه با حضور معاون دبیرکل اکو و چند تن از اعضای عضو اکو به میزبانی زنجان برگزار شد.

گفتنی است، نتایج این جشنواره پس از برگزاری با دو دور داوری آش های ایرانی و یک دور داوری غذای کشورهای عضو اکو-جاده ابریشم اعلام شد که از میان 60 نوع آش داوری شده 3 آش به مرحله  نهایی دست یافتند. بتول نقی زاده از استان خراسان جنوبی رتبه نخست، بتول نقدی از ایلام رتبه دوم و فریبا صمصامی از زنجان رتبه سوم دهمین جشنواره ملی آش ایرانی را از آن خود کردند.

همچنین، در رقابت های نخستین جشنواره بین المللی کشورهای عضو اکو-جاده ابریشم نیز بدون رتبه بندی بتول نقی زاده از ایران «استان خراسان جنوبی»، طاهر امیر اصلانف از جمهوری آذربایجان و خانم و "زاروآخلیسوپاکو" از کشور تاجیکستان برگزیده شدند.

یادآور می شود، داوران این جشنواره فاطمه شیرازیان، نسرین بیابان نورد و محمدولی مفیدی بودند.

لازم به ذکر است، برترین های جشنواره ملی آش و صنایع دستی با کاسه های سیمین ملیله کاری و صنایع دستی مورد تقدیر قرار گرفتند که کاسه آن ارتباط مستقیم با آش داشت و سیمین بودن آن نیز نمادی از صنعت ملیله استان زنجان بود.

1