24 آوریل 2024 - 14:20

سیگنال عجیب وزیر اقتصاد به بازار ارز

27 فوریه 2024 - 12:20 dsfr.ir/kn03m

سیگنال عجیب وزیر اقتصاد به بازار ارز
قیمت دلار | قیمت یورو | قیمت ارز
قیمت واقعی دلار چند است؟ قیمت دلار | قیمت یورو | قیمت ارز

در حالی دلار در بازار ارز در کانال ۵۷ هزار تومان قرار دارد که تحلیلگران و کارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند که با توجه به این که بازار در روزهای پایانی سال قرار دارد و فشار تقاضا به دلیل افزایش سفرها بیشتر می شود، احتمال نوسان قیمت ها همچنان وجود دارد.

به گزارش «دنیای سفر»، برخی فعالان اقتصادی عنوان می کنند که قیمت واقعی دلار، عددی میان ۵۴ تا ۵۵ هزار تومان است. اما نکته ای که در این میان وجود دارد، این است که مقامات دولت سیزدهم، وجود بازار ارز را نفی می کنند. این در حالی است که فعالان اقتصادی تاکید دارند: ما چه بخواهیم قبول کنیم و چه بخواهیم قبول نکنیم، ارز بخشی از واردات ما از بازار غیررسمی است و از بازار آزاد حواله می زنند که تسویه حساب داشته باشند و بر همین اساس، تقاضا بالا می رود.

اما سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد روز جمعه هفته گذشته در هشتاد و نهمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان یزد عنوان کرد: نرخ ارز موضوع مهمی است و قطعا نرخ ارز بازار آزاد را به رسمیت نمی شناسیم.

بهادری جهرمی، سخنگوی دولت نیز در تازه ترین اظهارنظر در یک برنامه تلویزیونی گفت: ما دو نرخ دلار دولتی داریم که فروش نفت حاصل می شود که یکی می رود برای خرید کالاهای اساسی که قیمت آن ۲۸ هزار ۵۰۰ تومان است و در لایحه بودجه سال بعد هم همین نرخ مصوب شده است چون نمی خواهیم کالاهای اساسی زندگی مردم گران تر شود.

وی افزود: دو، نرخ مرکز مبادلات بانک مرکزی که می شود ارزهای حاصل از محصولات نفتی مثل پتروشیمی که حدود ۴۰ هزار تومان است.

سخنگوی دولت متذکر شد: نرخ دلار بازار غیر رسمی که بالا می رود هیچ آورده ای برای دولت ندارد و فقط برای دولت ضرر دارد. تورمی که روی مردم اثر می گذارد روی دولت هم اثر می گذارد.

در مقابل اما کامران ندری، اقتصاددان اعتقاد دارد: روسای قبلی بانک مرکزی هم این حرف می زدند اما واقعیت این است که ممکن است هر چند که ارز مورد نیاز با دلار ۴۲ هزار تومانی تامین شده باشد اما اگر کنترلی وجود نداشته باشد، در زمان فروش همان کالا نرخ نهایی با دلار ۵۵ هزار تومان محاسبه شود بنابراین نرخ ارز بازار آزاد بسیار بسیار مهم است.

در حالی که بانک مرکزی ادعا دارد نرخ ارز در کشور به صورت شناور مدیریت شده است، اما بازار با مدیریت رشد پلکانی اداره می شود و این شیوه سبب شده که نهاد پولی کشور از اهداف اصلی خود که کنترل حجم پایه پولی و کنترل نرخ بهره است، دور شود.

1