17 اکتبر 2021 - 05:49

موانع ثبت جهانی روستای کندوان از زبان سلطانی فر

10 می 2015 - 05:30

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با ابراز امیدواری از رفع مشکلات ثبت جهانی روستای تاریخی کندوان، گفت: این سازمان برای ثبت جهانی این روستا عزم جدی دارد.

مسعود سلطانی فر روز شنبه در بازدید از روستای گردشگری کندوان با اشاره بر لزوم ثبت این روستا در حافظه جهانی، افزود: قرار گرفتن این روستا در فهرست نامزدهای ثبت جهانی یونسکو، نیازمند الزام هایی است که در حال پیگیری برای حل مشکلات آن هستیم.

وی، وجود طرح جامع گردشگری برای این روستای تاریخی را از الزام های ثبت جهانی آن دانست و اظهار کرد: با نظارت استانداری آذربایجان شرقی، طرح جامع برای سرعت بخشی به مراحل پرونده ثبتی این روستای تاریخی آماده شده است که هرچه سریع تر این طرح اجرایی خواهد شد. مشکلات متعدد این روستا باید به سرعت رفع شود، یکی از چالش های اساسی در پرونده ثبت جهانی روستای تاریخی کندوان، وجود ساخت و سازهای غیرمجاز و بی رویه بوده که در سال های قبل انجام شده و به چهره تاریخی این روستا صدمه وارد کرده است.

سلطانی فر افزود، این پرونده برای ارسال به منظور ثبت جهانی در یونسکو تکمیل می شود. مکان یابی برای تعدادی از اهالی روستا که خانه های غیرمجاز دارند، از اولویت های این سازمان در روستای کندوان است. در نخستین فرصت باید برای خانوارهایی که ساختمان های آنها از طریق غیرمجاز ساخته شده، در روستاها و شهرستان های اطراف مکان یابی کرد. با نقل مکان این خانوارها به محل های جدید، زمینه رفع مشکلات ثبت جهانی این روستا مرتفع می شود.

روستای تاریخی کندوان جزو سه روستای صخره ای در جهان است و وجه تمایز آن نسبت به روستاهای صخره ای، وجود آثار حیات و زندگی در روستاست. این روستای تاریخی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان اسکو به شمار می رود و به دلیل شرایط خاص معماری صخره ای در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1