23 ژوئن 2024 - 19:56
رئیس اداره میراث فرهنگی مشهد:

۱۰۰ واحد اقامتی در مشهد تا ۱۳ بهمن تعطیل است

23 ژانویه 2023 - 14:00 dsfr.ir/xj65z

۱۰۰ واحد اقامتی در مشهد تا ۱۳ بهمن تعطیل است
دنیای سفر
یک واحد اقامتی در مشهد

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مشهد گفت: طبق پیش بینی هواشناسی تا ۱۳ بهمن امسال در استان کاهش دما ادامه خواهد داشت؛ در نتیجه تصمیم بر تعطیلی ۱۰۰ واحد اقامتی در مشهد تا ۱۳ بهمن ماه شد. پس از این تاریخ با توجه به تصمیم ستاد بحران در خصوص واحدهای اقامتی تصمیم گیری مجدد خواهد شد.

به گزارش «دنیای سفر» حسین امیرکلالی در گفت و گو با ایسنا در خصوص تعطیلی مراکز اقامتی مشهد به علت کاهش مصرف گاز اظهار کرد: با همکاری بخش خصوصی تصمیم گرفته شد که برخی از واحدهای اقامتی با توجه به برودت هوا و کاهش مصرف سوخت تعطیل شود.

وی افزود: بسیاری از مسافران نیز به علت تبلیغاتی که برای عدم سفر به مشهد صورت گرفته بود، رزرو مراکز اقامتی را کنسل کردند. در حال حاضر نیز در زمان پیک حضور مسافران نیستیم و همین موضوع مدیریت واحدهای اقامتی را آسان کرده است.

امیرکلالی عنوان کرد: در حال حاضر ضریب اشغال واحدهای اقامتی بسیار پایین است و با مدیریت جامعه حرفه ای هتلداران خراسان رضوی مسافران به دیگر هتل ها منتقل و برخی از مراکز اقامتی نیز تعطیل شدند تا مصرف گاز کاهش یابد.

وی ادامه داد: از سویی با تعطیلی استخرها، تالارها و کاهش تعداد رستوران های هتل های بزرگ در مصرف گاز شهر صرفه جویی شد. اقامت مسافران در واحدهای اقامتی طوری سامان یافت که از تمام ظرفیت یک طبقه استفاده و طبقات خالی از مدار سیستم های گرمایشی خارج شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مشهد گفت: در جلسات برنامه ریزی مان تصمیم گرفته شد سوخت جایگزین به مراکز اقامتی که امکان استفاده از سوخت دیگری را دارند، اختصاص یابد. در حال حاضر چند هتل بزرگ مشهد با هماهنگی فرمانداری مشهد از گازوئیل به عنوان سوخت جایگزین استفاده می کنند.

وی تصریح کرد: طبق پیش بینی های ستاد بحران انرژی استان، در میان اصناف مراکز اقامتی در اولویت گازرسانی و تخصیص سوخت جایگزین قرار گرفت. وظیفه اعلام سوخت جایگزین مورد نیاز و سهمیه بندی ها به رئیس جامعه حرفه ای هتلداران خراسان رضوی سپرده شد و پس از اعلام میزان نیاز، سوخت جایگزین مزبور نیز تخصیص یافت.

امیرکلالی با اشاره به همکاری بخش خصوصی با بخش دولتی برای کاهش مصرف انرژی بیان کرد: در تابستان که با مشکل کمبود برق مواجه بودیم، هتل های بزرگ با استفاده از ژنراتور تولید برق که با گازوئیل کار می کند، برق مورد نیاز خود را تامین کردند و از مدار برق شهری خارج شدند. در این فصل نیز بخش خصوصی برای کاهش هزینه ها با ستاد بحران همکاری می کند.

امیرکلالی اضافه کرد: همچنین تعدادی از مسافران که هفته گذشته به علت برودت هوا موفق به انجام سفر خود نشده بودند، به صورت رایگان در هتل های مشهد ساکن گردیده و از آن ها پذیرایی شد. غذای این مسافران را نیز آستان قدس رضوی تامین کرد.

1