3 فوریه 2023 - 22:22
رئیس هیأت مدیره جامعه راهنمایان مطرح کرد؛

پیشنهاد اتصال کارت راهنمایان گردشگری به سیستم بانکی

12 سپتامبر 2022 - 21:10 dsfr.ir/dy9yz

پیشنهاد اتصال کارت راهنمایان گردشگری به سیستم بانکی
مجتبی گهستونی
راهنمایان گردشگری و توریست ها در «موزه سکه و پول» در تهران

رئیس هیأت مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی از اتصال کارت راهنمایان گردشگری به سیستم بانکی و حذف دهک بندی در بودجه ۱۴۰۲ به عنوان دو موضوع مهم قابل پیگیری نام برد.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی، مهدی قاسمیان رئیس هیأت مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی درباره از سرگیری بیمه راهنمایان گردشگری از تیرماه سال جاری بیان کرد: موضوع بیمه جزو چالش هایی بود که سال ها پیگیر آن بودیم، اما به دلایل مختلف انجام نمی شد. نهایتاً با پیگیری ها مستقیم شخص وزیر و مکاتباتی که برای تأمین بودجه دولتی صورت گرفت این مهم عملیاتی شد.

قاسمیان با اشاره به ابراز خرسندی راهنمایان گردشگری از پیگیری مستقیم موضوع بیمه توسط وزیر، افزود: راهنمایان در صورتی که پشتوانه نداشته باشند از این صنف خارج می شوند، چنانچه از ۱۴ هزار نفر در حال حاضر تنها هزار و ۵۰۰ تا دو هزار نفر در این شغل فعال هستند.

رئیس هیأت مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی، تصریح کرد: راهنمایان از این نظر که آخرین نقطه عملیات در اجرای تور همچنین عاملی مهم در رضایت و عدم رضایت گردشگران محسوب می شوند، دارای نقش پررنگی در صنعت گردشگری هستند که برای ماندن در این عرصه به پشتوانه نیاز دارند و موضوع بیمه قوت قلبی برای ادامه کار آن ها محسوب می شود.

اتصال کارت راهنمایان گردشگری به سیستم بانکی و حذف از دهک بندی یارانه ها در بودجه ۱۴۰۲ دو موضوعی بود که قاسمیان مطرح و تصریح کرد: با وصل شدن کارت راهنمایان گردشگری به سیستم بانکی تنخواه مستقیم در این حساب ریخته می شود. همچنین در پایگاه های بزرگ مانند تخت جمشید می توان الزامی در نظر گرفت که گردشگران خارجی برای تهیه بلیت از طریق کارت راهنمایان گردشگری اقدام کنند که در این صورت از ظرفیت راهنمایان محلی استفاده می شود.

رئیس هیأت مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی، همچنین به پیگیری ها انجام شده با مرکز پژوهش های مجلس اشاره کرد و افزود: در نتیجه این مکاتبات قولی داده شده که در بودجه ۱۴۰۲ راهنمایان گردشگری از سیستم یارانه و دهک بندی خارج شوند که امیدوار هستیم این مهم عملیاتی شود.

1