هشتاد و چهارمین سالگرد ثبت ملی بیشاپور برگزار می شود

24 اوت 2015 - 16:50 dsfr.ir/v57ex

مراسم بزرگداشت هشتاد و چهارمین سالگرد ثبت ملی بیشاپور 24 شهریور در شهرستان کازرون برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در این رابطه مصیب امیری گفت: مراسم بزرگداشت هشتاد و چهارمین سالگرد ثبت ملی بیشاپور سه شنبه 24 شهریور ماه در شهر کازرون و با حضور مسئولین و مدیران کشوری و استانی برگزار خواهد شد. این مراسم با هدف معرفی و شناخت بیشتر شهر باستانی بیشاپور برگزار می شود.

امیری به تشریح برنامه های این مراسم پرداخت و گفت: تور رایگان بازدید از شهر بیشاپور، اجرای موسیقی زنده، کارگاه آموزشی مرمت سفال، نمایشگاه ابزارآلات و ادوات حفاران دهه های گذشته، نمایشگاه دستاوردهای علمی و پژوهشی بیشاپور همچنین تورگردانی بازدید کنندگان از جمله برنامه هایی است که در ا ین روز اجرا خواهد شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس همچنین از رونمایی تمبر و سایت تخصصی پایگاه پژوهشی بیشاپور در این روز خبر داد. وی در ادامه افزود: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته مسابقه تصویرنگاری بیشاپور و نمایشگاه تخصصی عکس در حاشیه مراسم برگزار خواهد شد و حفاران این شهر تاریخی در قالب سخنرانی متعدد ناگفته های خود را بیان خواهند کرد.

بنا بر این گزارش؛ شهر بیشاپور شهری به جا مانده از عصر ساسانیان یعنی اوج هنر شهرسازی ایرانی است که دارای وسعتی 200 هکتار می باشد. این شهر به عنوان یکی از پایتخت های مهم ایران عصر باستان همچون استخر، فیروزآباد و شوش در مسیر جاده شاهی عصر باستان قرار گرفته بود.

بیشاپور علاوه بر جاذبه های تاریخی فرهنگی، به سبب وجود رودخانه بیشاپور که از چشمه تاریخی ساسان سرچشمه می گیرد، دارای جاذبه های طبیعی بی نظیر و خاص می باشد. این شهر از جمله اولین شهرهای ایران است که دارای سند مکتوب شهرسازی است.

وجود آثار و بناهای دوران اسلامی بر اهمیت تاریخی این مجموعه افزوده است. وجود معبد زیبای آناهیتا به عنوان یکی از با شکوه ترین بناهای مذهبی ایران عصر باستان و به نوعی پابرجا ترین و سالم ترین معبد از بین این نوع معابد در ایران می باشد.

امروزه وجود 6 نقش برجسته به جا مانده از عصر ساسانیان در تنگه ضلع شمالی بیشاپور یعنی تنگ چوگان جلوه خاص به این مجموعه بخشیده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1