6 دسامبر 2023 - 04:29
رئیس اداره میراث فرهنگی کوهپایه:

افزایش ۲۵ درصدی ظرفیت اسکان در کوهپایه

31 ژوئیه 2022 - 13:20 dsfr.ir/p14f2

افزایش ۲۵ درصدی ظرفیت اسکان در کوهپایه
میثم رودکی
هتل کاروانسرای کوهپایه در استان اصفهان

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کوهپایه گفت: به زودی دو خانه بومگردی دیگر در این شهرستان به بهره برداری می رسد که بر این اساس ظرفیت اسکان گردشگران در کوهپایه ۲۵ درصد افزایش می یابد.

به گزارش «دنیای سفر»، سعید ملکیان در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: با پیگیری های مداوم مبنی بر ورود بیشتر بخش خصوصی به سرمایه گذاری در بخش گردشگری موفق شدیم عملیات احداث دو خانه بومگردی دیگر را آغاز کنیم که بر این اساس به ظرفیت اسکان گردشگران شهرستان کوهپایه ۲۵ درصد اضافه می شود. اکنون ۷ خانه بومگردی در شهرستان داریم که با افتتاح این دو خانه بومگردی تعداد خانه های بومگردی کوهپایه به عدد ۹ افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه یک هتل سنتی نیز در کوهپایه وجود دارد، افزود: این دو خانه بومگردی با سرمایه گذاری مستقیم بخش خصوصی در شهر سجزی و کوهپایه به بهره برداری خواهد رسید. برای خانه بومگردی سجزی بیش از ۲۰ میلیارد تومان هزینه شده است و برای ۱۰ نفر به شکل مستقیم و ۲۰ نفر غیرمستقیم اشتغال ایجاد کرده است و ظرفیت اسکان ۳۰ نفر(۵ اتاق دو نفره و ۴ سوئیت) در شبانه روز را دارد و اواخر مرداد به بهره برداری می رسد. این خانه بومگردی دارای موزه مردم شناسی بوده که آثار ارزشمندی در آن به نمایش درآمده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کوهپایه، گفت: دیگر خانه بومگردی در شهر کوهپایه با اعتباری بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی در شهریورماه به بهره برداری می رسد که زمینه اشتغال ۱۰ نفر به شکل مستقیم و ۲۰ نفر را به شکل غیرمستقیم فراهم می کند. اصولاً مرمت و بازسازی خانه های قدیمی هزینه های زیادی دارد و ساخت درهای آن به شکل سنتی نیاز به نجاران زبده دارد.

ملکیان خاطرنشان کرد: فروش این خانه ها با همان کاربری بومگردی و گردشگری میسر است. البته هنوز هم ظرفیت اسکان کامل گردشگران در ایام شلوغ سال را نداریم و در ایام نوروز با مشکل مواجه می شویم و باید ظرفیت اسکان کوهپایه افزایش یابد. این آمادگی را داریم که همکاری های خود با بخش خصوصی برای سرمایه گذاری بیشتر در بخش گردشگری را افزایش دهیم و دولت تسهیلات خوبی را برای این سرمایه گذاران در نظر گرفته است.

1