22 ژوئن 2024 - 22:47
معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست تاکید کرد

افزایش تعارض بین حیات وحش و انسان با دخالت گردشگران

25 ژوئیه 2022 - 14:10 dsfr.ir/qb0hx

افزایش تعارض بین حیات وحش و انسان با دخالت گردشگران
میثم رودکی
خرس سبلان به همراه توله اش

نزدیک شدن انسان ها به زیستگاه حیوانات و غذادهی به حیات وحش مشکلی است که این روزها توجه کارشناسان حیات وحش را به خود جلب کرده است. به گفته معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تداوم روند غذادهی دستی به خرس ها توسط کوهنوردان و گردشگران می تواند منجر به تعارض بین حیات وحش و انسان و وقوع حوادث ناگوار برای انسان ها شود.

به گزارش «دنیای سفر» از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست؛ حسن اکبری با اشاره به مشاهده یک قلاده خرس مادر و دو قلاده توله خرس در کوه سبلان در روزهای اخیر اظهارکرد: ادامه روند غذادهی دستی به خرس ها توسط کوهنوردان و گردشگران می تواند منجر به تعارض بین حیات وحش و انسان و وقوع حوادث ناگوار برای انسان ها شود و مشکلات زنجیره ای در مدیریت این گونه ها به وجود آورد. 

وی افزود: رهاسازی زباله در طبیعت، طیفی از گونه های جانوری همچون شغال و خرس را به خود جلب می کند که علاوه بر انتقال بیماری های حیات وحش، مشکلاتی را برای کارشناسان محیط زیست ایجاد می کند.

به گفته اکبری، امروزه شکل دیگری از مزاحمت های حیات وحش رونق گرفته و آن هم غذادهی دستی به حیوانات وحشی است. 

وی تصریح کرد: برای مدیریت این معضل در حال حاضر گزینه های متعددی در اختیار نداریم و نمی خواهیم به خاطر جهل و خطای انسانی، حیوانات را در اسارت نگه داریم.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: اطلاع رسانی به مردم از طریق رسانه های محلی و مکاتبه با فرمانداری و دهیاری های منطقه همچنین با دستگاه قضایی از جمله اقدام های اخیر این معاونت بوده است تا در صورت مشاهده غذادهی دستی به خرس ها با خاطیان برخورد شود. 

اکبری خاطرنشان کرد: در صورتی که احتمال بروز خطر بالا رود، دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در نظر دارد با همکاری محیط زیست استان اردبیل، زیستگاه مناسبی که دارای تعارض کمتری باشد، انتخاب و خرس ها را به آنجا منتقل کند. 

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: مردم در بحث غذادهی دستی به حیوانات وحشی آگاهانه عمل کنند و با دلسوزی های ناآگاهانه مشکلاتی برای حیات وحش و زیستگاه آن ها به وجود نیاورند.

وی در پایان تصریح کرد: بخش قابل توجهی از هزینه ها و نیروی انسانی صرف مواردی خاص همچون قاچاق و زنده گیری حیات وحش می شود و از قوه قضاییه درخواست می کنیم به طور جد با هرگونه زنده گیری و قاچاق حیات وحش برخورد کند. اگر روزی بتوانیم قاچاق حیات وحش را در کشور محدود کنیم بخشی عمده ای از اعتبارات و سرمایه نیروی انسانی در بحث حفاظت از زیستگاه ها هزینه خواهد شد. 

1