ارزیاب بین المللی ژئوپارک های یونسکو خبر داد

ثبت ۸ ژئوپارک جدید و آخرین وضعیت پرونده «ارس» و «طبس»

22 آوریل 2022 - 15:20 dsfr.ir/6s8em

ثبت ۸ ژئوپارک جدید و آخرین وضعیت پرونده «ارس» و «طبس»
دریافتی
ژئوپارک طبس

ارزیاب بین المللی ژئوپارک های یونسکو از ثبت هشت ژئوپارک جدید در یونسکو خبر داد و آخرین وضعیت پرونده ژئوپارک های «ارس» و «طبس» را توضیح داد.

به گزارش «دنیای سفر» علیرضا امری کاظمی گفت: هشت ژئوپارک از کشورهای سوئد، لوکزامبورگ، رومانی، یونان، آلمان، فنلاند و برزیل (دو ژئوپارک) به خانواده ژئوپارک های جهانی یونسکو اضافه شدند. به این ترتیب، تعداد ژئوپارک های جهانی یونسکو به ۱۷۷ ژئوپارک از ۴۶ کشور رسید.

به گفته او، این ژئوپارک ها سال گذشته مورد ارزیابی میدانی قرار گرفته بودند و پس از تأیید توسط شورای عالی ژئوپارک های یونسکو نهایتاً با تایید شورای اجرایی به عنوان اعضای جدید پذیرفته شدند.

مدیر ژئوپارک جهانی قشم همچنین درباره وضعیت دو پرونده ژئوپارک ارس و طبس که تأیید اولیه دفتر یونسکو را گرفته اند، گفت: این دو پرونده در انتظار ارزیابی میدانی هستند که در بهار و تابستان امسال انجام خواهد شد.

امری کاظمی درباره مراحل ثبت جهانی ژئوپارک ها توضیح داد: ارسال پرونده، تأیید اولیه دفتر یونسکو، ارزیابی میدانی، رأی گیری و تأیید در شورای عالی ژئوپارک های یونسکو، پذیرش و تنفیذ حکم در شورای اجرایی یونسکو مراحلی است که برای پذیرش ژئوپارک در شبکه جهانی ژئوپارک های جهانی یونسکو لازم است طی شود.

قشم درحال حاضر تنها ژئوپارک ایران و خاورمیانه محسوب می شود که از سال ۱۳۸۵ به عضویت شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو درآمد. ژئوپارک قشم سال ۱۳۹۱ به دلیل ناتوانی در انجام معیارهای ثبت جهانی، کارت قرمز گرفت و از این شبکه خارج شد. در سال ۱۳۹۶ پس از رفع معایب و اصلاح مدیریت، دوباره در شبکه ژئوپارک های یونسکو پذیرفته شد و اکنون با ۲۰۶۳ کیلومتر مربع یکی از باسابقه ترین ژئوپارک های غرب آسیا و خاورمیانه شناخته می شود.

ایران هم اکنون دو پرونده ژئوپارک ارس و طبس را در نوبت بررسی دارد.

ژئوپارک ها و به عبارتی پارک های زمین شناسی، گستره ای از پدیده ها و میراث زمین شناسی، جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی ارزشمند هستند که باید توان بالا بردن توسعه اقتصادی جوامع محلی و جلب همکاری های مردمی را داشته باشند و به صورت پایدار حفظ و مدیریت شوند.

1