22 ژوئن 2024 - 23:03

شانس «طبس» از دست رفت

8 دسامبر 2019 - 15:00 dsfr.ir/4w87h

طبس

عضو شورای عالی ژئوپارک های جهانی یونسکو خبر داد: طبس امسال فرصت ثبت در فهرست ژئوپارک های جهانی یونسکو را از دست داد.

علیرضا امری کاظمی که مدیریت ژئوپارک جهانی قشم را نیز به عهده دارد و عضو شبکه ملی ژئوپارک های ایران است و در کمیته راهبری و اجرایی ژئوپارک های آسیا اقیانوسیه نیز عضویت دارد، درباره آخرین وضعیت پرونده طبس، توضیح داد: ژئوپارک طبس از سه سال پیش رسما فعالیت خود را آغاز کرد. فرماندار وقت این شهر به موضوع علاقه مند و حامی درجه یک بود. تیم ژئوپارک هم از دانشگاه پیام نور طبس خیلی پای کار بودند و با حمایت «ایمیدرو» و معادن ذغال سنگ کار را سریع پیش بردند؛ تا جایی که پروفسور مارتینی رئیس شورای عالی ژئوپارکهای جهانی یونسکو در سفر به این منطقه بسیار شگفت زده شد و از اقدامات انجام شده اعلام رضایت کرد و امید داد که طبس می تواند یکی از ژئوپارک های منحصر به فرد شبکه جهانی ژئوپارک ها شود.

متاسفانه با تغییرات مدیریتی در شهرستان طبس، حمایت ها از ژئوپارک کمرنگ تر شد و پروژه های رسمی طبس برای چند ماهی متوقف شدند و در این مدت فعالیت خاصی انجام نشد.

امری کاظمی گفت: قرار بود امسال پرونده طبس برای ثبت جهانی تدوین و ارائه شود، اما متاسفانه فرصت امسال را از دست داد، چون به آن حد از توسعه نرسیده بود و پرونده آن تشکیل نشد و کارها نیمه کاره مانده بود. هرچند تیم پروژه ژئوپارک طبس کارهای مربوط را ادامه داده اند اما عملا حمایت همه جانبه از این پروژه برداشته شد و موقعیت ثبت جهانی از دست رفت.

هدف گذاری کرده بودیم در سال ۱۴۰۰ خورشیدی ژئوپارک طبس به دنیا معرفی شود که متاسفانه این اتفاق نیفتاد. اگر سال آینده پرونده آن آماده و ارائه شود در سال ۱۴۰۱، ژئوپارک طبس جهانی خواهد شد. همانطور که برای ارس پیش بینی کرده بودیم در سال ۱۳۹۹ پرونده آن به فهرست ژئوپارک های جهانی اضافه شود اما تغییرات مدیریتی، پیگیری و موضوع ثبت آن را به تعویق انداخت، اما اگر نتیجه ارزیابی ها مثبت شود این ژئوپارک نیز در سال ۱۴۰۰ جهانی خواهد شد.

عضو هیات ارزیابان رسمی یونسکو اظهار کرد: خبر خوب درباره طبس این است که با روی کار آمدن فرماندار جدید حمایت و پیگیری جدی پرونده دوباره آغاز شده است. از طرفی در منطقه کارگروهی با حضور نمایندگان تمام دستگاه های دخیل در موضوع ژئوپارک تشکیل شده که باعث می شود پرونده با تنگناهای سازمانی مواجه نشود. این اقدام بسیار امیدوارکننده است از این نظر که می توانیم سال دیگر پرونده طبس را به شورای ژئوپارک های جهانی یونسکو بفرستیم. ظرفیت این منطقه به حدی است که بعد از «ارس» سومین ژئوپارک ایران شود.

ایران هم اکنون پرونده ژئوپارک ارس را در دست شورای ژئوپارک های جهانی یونسکو دارد که در صورت صدور رای مثبت، نام آن تا سال ۱۴۰۰ به فهرست شبکه ژئوپارک های جهانی یونسکو اضافه می شود و به این ترتیب ایران و منطقه خاورمیانه صاحب دو ژئوپارک خواهد شد. نخستین ژئوپارک ایران در منطقه قشم است. سومین پرونده ای که ایران امید دارد تا سال آینده به دست یونسکو برساند، طبس است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1