24 فوریه 2024 - 22:30
دبیر جامعه هتلداران ایران:

قیمت هتل ها "به نظر" بالا می آید

10 آوریل 2022 - 21:00 dsfr.ir/cc0n2

قیمت هتل ها "به نظر" بالا می آید
دریافتی
هتلی در استانبول

به رغم این که بیشترین شکایت مسافران نوروزی از مراکز اقامتی و اغلب به خاطر گرانی بوده است، اما دبیر جامعه حرفه ای هتلداران ایران می گوید: قیمت ها بالا به نظر آمده، چون هتل ها تخفیف ها را برای نوروز برداشته بودند.

به گزارش «دنیای سفر» کامیار اسکندریون درباره افزایش قیمت اقامت در برخی هتل ها به ویژه مقاصد پرسفر به ایسنا گفت: نرخ هتل ها و هتل آپارتمان ها مطابق هر سال، از اول مهرماه اعلام شد که تا پایان شهریورماه ۱۴۰۱ اعتبار دارد. حال ممکن است برخی هتل ها در آستانه تعطیلات نوروز و در اسفندماه این نرخ ها را اعمال کرده باشند. از طرفی، برخی هتل ها تخفیف هایی تا اسفندماه داشتند که آن را در نوروز حذف کردند، برای همین به نظر آمده قیمت ها بالا رفته و با افزایش مواجه شده، درحالی که این گونه نبوده است. بعضی از هتل ها فقط نرخ ابلاغ شده را با تاخیر به اجرا گذاشته اند. 

او با یادآوری این که میانگین افزایش قیمت مصوب هتل ها از ۱۵ تا ۳۰ درصد است، این توضیح را اضافه کرد که بعضی از سایت ها و یا آژانس ها ظرفیتی از هتل ها را گارانتی و یا از قبل رزرو می کنند که ممکن است در قالب تور، قیمت را بالا برده باشند، در این مورد هتل ها هیچ مداخله ای ندارند و در افزایش هزینه سفر مستقیما دخیل نبوده اند. ما اصطلاحا به این نوع رزروها «خاکستری» می گوییم که بهره بردار با قیمت تمام شدۀ اقامت و یا سفر از طریق سایت های رزرواسیون و یا آژانس ها ارتباطی ندارد. از سوی دیگر، این سایت ها و آژانس ها همانطور که در نوروز و پیک سفر، سقف قیمت را اعمال می کنند، در فصل کم سفر هم معمولا زیرقیمت خدمات را عرضه می کنند. به هر حال هتل ها نرخ های مصوب خود را دارند که تا شش ماهه اول امسال اعتبار دارد.

دبیر جامعه حرفه ای هتلداران ایران درباره شکایت از اقامتگاه ها که در صدر شکایت های نوروزی بود، نیز اظهار کرد: با توجه به حجم سفرهایی که در نوروز امسال انجام شد، تعداد شکایت ها واقعا چشمگیر نبود. ممکن است شکایت هایی از قیمت اقامت شده باشد، اما تعداد آن ها به نسبت حجم سفرها، زیاد نیست.

او ادامه داد: جمع بندی اقامت مسافران نوروزی نشان می دهد وضعیت اسکان در اقامتگاه های رسمی به ویژه هتل ها امسال خوب بوده است. بعضی مراکز استان ها حتی تا ۹۰ درصد تکمیل ظرفیت شدند. در کل کشور هفته اول تعطیلات میانگین حدود ۷۵ درصد ظرفیت هتل ها و هتل آپارتمان ها تکمیل شد و این ضریب در هفته دوم به حدود ۶۵ درصد رسید.

اسکندریون اضافه کرد: البته در برخی شهرهای دورافتاده و اقامتگاه های بین راهی اوضاع متفاوت بود و آمار اقامت مسافر همچنان پایین بود، اما در شهرهای که همیشه مقصد سفر هستند، اقامت با رشد همراه شد. بعضی مراکز استان ها نیز به حد انفجار رسیدند، درحالی که برخی شهرهای غربی جای خالی برای اقامت داشتند.

به گفته او، وضعیت اقامت مسافران نوروزی به نسبت دوساله گذشته، معدل خوبی داشت که یکی از دلایل آن محدودیت مردم برای سفر در این مدت بود. پیش بینی هم می شد که سفر در نوروز امسال با استقبال زیاد روبه رو شود.

دبیر جامعه حرفه ای هتل داران ایران با اشاره به آمار ۵۰ میلیون "نفر شب اقامت" که برای تعطلات نوروز اعلام شده است، افزود: این آمار هنوز تحلیل نشده است، اما با توجه به محاسبه اقامتگاه های رسمی که گردشگر واقعی و درآمدزا برای آمارگیری درنظر گرفته شده، این عدد می تواند به واقعیت نزدیک باشد. تا همین چند سال پیش برای آمار گردشگری و سفرهای نوروزی، ورودی و خروجی شهرها را شمارش می کردند، فرض کنید یک نفر از تهران تا شهریار می خواست سفر کند تا فقط میوه بخرد، تا به خانه برگردد دست کم ۱۶ سرنشین شمرده می شد. ما سال ها درگیر چنین آمارگیری ای برای سفرهای نوروزی بودیم.

اسکندریون همچنین اعلام شهرهای جایگزین و خلوت برای اقامت را اقدام مؤثری در توزیع سفر دانست و بیان کرد: اولین بار بود که در تعطیلات نوروز مسافران به شهرهای خلوت تر برای اسکان هدایت می شدند و تا حدی توزیع سفر اتفاق افتاد.

او درباره مدیریت سفرها به ویژه اسکان مسافران در بعضی از استان ها که نقدهایی به آن وارد شده است، گفت: هر سال از اوایل بهمن ماه، برنامه ریزی برای سفرهای نوروزی آغاز می شود، اما امسال تا هشتم اسفندماه بسیاری از استان ها تکلیف سفرهای نوروزی را نمی دانستند. اگر هم ستاد سفر تشکیل جلسه داده بود بیشتر به انگیزه اعلام آمادگی بود. با توجه به این شرایط که تا اسفندماه وضعیت سفرهای نوروزی مشخص نبود، عملکرد استان ها امسال خوب بوده است و نمی توان مدیریت آن ها را در چنین شرایطی خیلی زیر سوال برد.

1