16 آوریل 2024 - 21:50
یک مسئول:

زیرساخت مناسب گردشگری در روستای «اوان» الموت وجود ندارد

10 مارس 2022 - 14:00 dsfr.ir/c32ql

زیرساخت مناسب گردشگری در روستای «اوان» الموت وجود ندارد
دریافتی
دریاچه اوان الموت استان قزوین

دهیار روستای نمونه گردشگری اوان گفت: در حال حاضر گردشگری روستای اوان رونق دارد و در برخی تعطیلات حتی ۱۰ هزار خودرو وارد روستا می شوند، جذب گردشگر در روستا می تواند افزایش پیدا کند اما زیرساخت های مناسب گردشگری در روستا وجود ندارد و از نظر مکان و اقامتگاه مشکل داریم، در واقع شرایط وجود ندارد که گردشگر بیشتر از یک یا دو شب در روستا اقامت داشته باشد.

به گزارش «دنیای سفر» مرتضی طاهری در گفت و گو با ایسنا تصریح کرد: روستای اوان در الموت شرقی در منطقه ای کوهستانی با آب وهوای معتدل سرد قرار دارد، دریاچه اوان به عنوان مهم ترین ظرفیت گردشگری الموت شرقی و با چشم اندازی زیبا در این روستا واقع شده است، وجود محوطه های تاریخی در اطراف دریاچه همچون تپه چاکی سر در بخش شمال روستا با قدمتی در حدود سه هزار سال و محوطه دیگری در بخش جنوب غربی روستای خزرآباد به نام تپه جیر رزان نشان از قدمت روستا دارد.

وی افزود: عدم نیاز دریاچه به منابع جاری آب، جوشش آب در کف و بدنه دریاچه و پر بودن آن در تمامی ایام سال باعث شده که دریاچه اوان با دریاچه ها، تالاب ها و نمونه های مشابه، تفاوت بسیاری داشته باشد، آب دریاچه از گذشته های دور به طور طبیعی محل مناسبی برای پرورش اردک ماهی بوده و بسیاری از آبزیان و دوزیستان منطقه، حیاتشان وابسته به بقای این دریاچه است.

دهیار روستای نمونه گردشگری اوان اظهار کرد: عمیق ترین قسمت دریاچه حدود ۵/۷ متر عمق دارد به همین دلیل برای قایق سواری مناسب است، از طرفی، هوای این منطقه کوهستانی است و در فصل زمستان چنان سرد می شود که سطح دریاچه یخ می بندد به طوری که بستر تفریح را برای اسکیت بازان فراهم می کند؛ هرچند هنوز امکانات اطراف دریاچه به حد مطلوب نرسیده است.

وی تاکید کرد: روستای اوان همچنین در جوار کوه های خشچال قرار دارد و با مطالعات جامع گردشگری می توان کوهنوردی را نیز در این منطقه ترویج داد اگرچه هم اکنون گردشگران زیادی در این بخش جذب شده اند، باتوجه به اینکه مرز مشترک با مازندران و گیلان داریم تور پیاده روی نیز در این منطقه رواج داشت که به علت کرونا هم اکنون برقرار نیست اما می توان دوباره آن را احیا کرد.

طاهری اظهار کرد: تا قبل از شیوع کرونا، از سطح کشورها و استان های مختلف گردشگر داشتیم و لیدر در روستا مستقر بود، از ابتدای شیوع ویروس کرونا دریاچه اوان به منظور جلوگیری از ورود گردشگران با زنجیر مسدود و تعطیل شد، اما بعد از پاره کردن زنجیرها توسط افراد ناشناس، مجبور شدیم از خاکریز برای مسدودسازی دریاچه استفاده کنیم و با فروکش کرونا شرایط به حالت عادی برگشت.

وی افزود: در حال حاضر گردشگری روستا رونق دارد و در برخی تعطیلات حتی ۱۰ هزار خودرو وارد روستا می شوند، جذب گردشگر در روستا می تواند افزایش پیدا کند اما زیرساخت های مناسب گردشگری در روستا وجود ندارد و از نظر مکان و اقامتگاه مشکل داریم، در واقع شرایط وجود ندارد که گردشگر بیشتر از یک یا دو شب در روستا اقامت داشته باشد.

دهیار روستای نمونه گردشگری اوان بیان کرد: طبیعت روستا بکر است و نمی توان انتظار هتل آن چنانی داشت؛ دریاچه اوان ویژه طبیعت گردان است و باید خدمات متناسب با آن داشته باشیم، در حال حاضر سرمایه گذار اعلام آمادگی کرده است اما باتوجه به تعارض اجتماعی روستا در حال حاضر امکان آن وجود ندارد.

وی تأکید کرد: اوان یکی از مناطق نمونه گردشگری در استان قزوین است که ضرورت دارد برای رونق صنعت گردشگری اقدامات زیربنایی انجام شود تا گردشگر با خیالی راحت به این منطقه سفر کند، باتوجه به حجم انبوه تردد خودروهای گردشگری و روستایی در راه های منطقه، این راه های مهم ارتباطی بیش از سایر نقاط نیازمند توجه و رسیدگی از سوی دستگاه های متولی است.

 طاهری با اشاره به مشکلات ورود گردشگر به روستا، یادآور شد: درگذشته فرهنگ خاص روستا زبانزد عام و خاص بود اما حضور گردشگران در روستا باعث شده که فرهنگ روستا درگیر آسیب اجتماعی شود و جوان ها تغییر رویکرد دهند، از طرفی برخی گردشگران به زمین کشاورزی و باغات تعرض کرده و به آن آسیب می زنند، بااین حال با ایجاد زیرساخت مناسب و آموزش اهالی روستا و گردشگران می توان این مشکلات را کاهش داد.

1