12 ژوئن 2024 - 22:58

جلوگیری از فعالیت واحدهای اقامتی غیرمجاز مشهد در ایام نوروز

9 مارس 2022 - 14:00 dsfr.ir/mi6wh

جلوگیری از فعالیت واحدهای اقامتی غیرمجاز مشهد در ایام نوروز
میثم رودکی
یک هتل آپارتمان در مشهد

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، #گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: واحدهایی که بتوانند استانداردهای لازم جهت میزبانی از زائران را رعایت کنند، از اداره کل مجوز دریافت می کنند. در غیر این صورت از فعالیت واحدهای اقامتی غیرمجاز جلوگیری خواهد شد.

به گزارش «دنیای سفر» یوسف بیدخوری گفت: یکی از دغدغه های اصلی هر ساله ستاد خدمات سفر اسکان و پذیرایی از زائران است که باید به نحو احسن انجام شود. هماهنگی های لازم با دستگاه های مختلف که ظرفیت اسکان دارد در این زمینه به عمل آمده است. مجموع ظرفیت های اقامتی موقت و اضطراری که از اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی پروانه پهره برداری دارد، ۴۴۵ هزار و ۵۳۲ نفرشب اقامت است که برای آن ۱۱۹ هزار و ۶۱۴ تخت ایجاد شده است.

وی افزود: با توجه به تعداد قابل توجه زائری که در نوروز میزبان آنان خواهیم بود، ۱۹۰ هزار و ۲۱۸ نفرشب اقامت در مجموعه های موقت شامل مدارس آموزش وپرورش، مهمانسراهای دولتی، اماکن اقامتی مربوط به سپاه، زائرسراهای ارزان قیمت، زائرشهر رضوی، اقامت حرم رضوی، حسینیه ها و اماکن متبرکه در نظر گرفته شده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: جلساتی برای آماده سازی واحدهای اقامتی رسمی گذاشته ایم. به دلیل کرونا بسیاری از واحدهای اقامتی تعطیل بود که تصمیم به بازگشایی آن گرفتیم. حدود ۷۰ درصد از واحدهای اقامتی رسمی همچنان در حال آماده سازی برای بهره برداری هستند که امیدواریم بتوانیم از ظرفیت آنان در نوروز به خوبی استفاده کنیم.

بیدخوری تصریح کرد: یکی از نکاتی که اهمیت ویژه ای دارد واکسیناسیون پرسنل واحدهای اقامتی است. پایگاه هایی برای تزریق واکسن کرونا در هتل ها در نظر گرفته ایم تا بابت رعایت مصوبه ستاد کرونا مشکلی نداشته باشیم. همچنین تشدید نظارت ها از تاسیسات گردشگری آغاز شده که واحدهای اقامتی در ایام نوروز حداقل ۲ مرتبه بازدید و نظارت خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: ۱۶۰ بازرس به صورت انفرادی از تاسیسات گردشگری و واحدهای اقامتی بازدید خواهند داشت. همچنین به صورت تلفیقی و با همراهی سازمان صمت، تعزیرات، اداره اماکن و سایر دستگاه ها بازدیدهایی از واحدهای اقامتی به عمل خواهیم آورد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی عنوان کرد: ساماندهی واحدهای اقامتی برای ما از اهمیت بالایی برخودار است. تمام واحدهایی که بتوانند در پذیرایی مسافران استانداردهای لازم را رعایت کنند از اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی می توانند مجوز دریافت کنند. از اداره نظارت بر اماکن عمومی تقاضا داریم همکاری بیشتری با ما داشته باشند تا بتوانیم از فعالیت واحدهای اقامتی غیرمجاز جلوگیری کنیم.

بیدخوری بیان کرد: از دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز تقاضا دارم برای رعایت دغدغه ها و پروتکل های بهداشتی در واحدهای اقامتی موقت در کنار ما حضور داشته باشند تا نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی دقت بیشتری به عمل آوریم.

1