1 سپتامبر 2021 - 08:54

موزه ها در بلاتکلیفی تعطیلی یا فعالیت

15 ژوئیه 2020 - 13:00 dsfr.ir/3o6nq

موزه ها در بلاتکلیفی تعطیلی یا فعالیت
visitiran.ir
موزه گردی

پس از آنکه اعلام شد فعالیت های عمومی ازجمله موزه ها و باغ موزه ها در تهران قرار است بر اثر اوج گیری دوباره شیوع ویروس کرونا، به مدت یک هفته تعطیل شوند، اما نه تنها امروز این اتفاق رخ نداد، بلکه ازسوی مسؤولان مربوط، گفته می شود، تا ابلاغ مستقیمی در این زمینه صورت نگیرد، چنین تعطیلی محقق نخواهد شد.

استاندار تهران حدود ۱۱ ساعت بعد از اعلامِ خبر نخستِ تعطیلی برخی از فضاهای شهری در سطح شهر تهران، اکنون تعطیلی کامل برخی از فضاهای آموزشی که به نظر می رسید در صحبت های او مطرح شده بود، را رد کرده است.

هر چند به نظر می رسد رسانه ها اعلامِ دقیق مراکز تعطیل شده را که توسط دبیر و جانشین ستاد کرونا در نامه ای اعلام شده را به نقل از استاندار تهران اعلام کرده اند، اما این اعلام چیزی را از اصل ماجرا یعنی رد کردنِ تعطیلی برخی از فضاهای مانند دانشگاه ها و مدرسه های تهران کم نمی کند؛ اتفاقی که به واسطه ی مطرح نشدنِ دقیق نامِ مراکز تعطیل شده از سوی استاندار تهران باز هم برای ادامه ی فعالیت یا تعطیلی شان سر در گم شده اند.

دبیر و جانشین رییس ستاد مقابله با کرونای شهرداری تهران در نامه ای که ۲۳ تیر آن را امضا کرده، اعمال محدودیت ها در کلان شهر تهران را در ۱۱ دسته مختلف از مراکز آموزشی و دانشگاه ها گرفته تا موزه ها و باغ موزه ها، سینما، تئاتر و مراکز مشابه آن و حتی ورزشگاه ها را مطرح کرده و آن ها را تعطیل اعلام کرد.

از سوی دیگر انوشیروان محسنی بندپی - استاندار تهران - در آخرین دقایق روز دوشنبه ۲۳ تیر - در گفت وگوی تلویزیونی از تعطیلی فعالیت برخی مشاغل در شهر تهران برای مدت یک هفته آینده، به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا خبر داد و در آن اعلام کرد که «فعالیت باشگاه های ورزشی همچون باشگاه های بدنسازی و ورزش هایی که پربرخورد هستند. همچنین مراکز تفریحی آبی، استخرهای سرپوشیده برای مدت یک هفته تعطیل می شود.»

از کنار این اعلام برای فضاهای عمومی مختلف شهر که بگذریم، اما وضعیت تعطیلی موزه های تهران برای یک هفته، آن هم در شرایطی که تا کنون متولیان موزه ای و میراثی بارها اعلام کرده اند، «در صورتی که ستاد کرونا اعلام کند موزه های هر شهر یا منطقه باید تعطیل شوند، این کار انجام می شود» مبهم است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1