20 اکتبر 2019 - 23:26

آغاز عملیات طراحی و اجرای ماکت استودان های نیایشگاه بندیان درگز

30 ژوئن 2019 - 17:00 dsfr.ir/u30xx

آغاز عملیات طراحی و اجرای ماکت استودان های نیایشگاه بندیان درگز
dargazkhabar.ir
نیایشگاه بندیان درگز

مدیر پایگاه میراث فرهنگی بندیان درگز از آغاز عملیات طراحی و اجرای ماکت استودان های نیایشگاه بندیان درگز خبر داد.

محمود طغرایی با اعلام این خبر گفت: نظر به اهمیت نیایشگاه بندیان درگز و لزوم حفظ، نگهداری، و معرفی هر چه بهتر بخشهای مختلف این بنای ارزشمند ساسانی، پایگاه میراث فرهنگی بندیان با همکاری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان درگز بر آن است تا با مشابه سازی بخشهای مختلف این نیایشگاه به معرفی هر چه بهتر آن بپردازند.

با توجه به وجود استودان های منحصر به فرد در این نیایشگاه، اجرای عملیات مشابه سازی این استودان ها در مقیاس واقعی در سایت موزه بندیان آغاز شد.

در همین راستا مسئولیت اجرای این عملیات بر عهده حامد سلیمانی، کارشناس ارشد مرمت قرار داده شده است.

حامد سلیمانی مجری این عملیات گفت: یکی از مهمترین بخشهای نیایشگاه بندیان را اتاق استودان ها بوده است که معرف سه نمونه از استودان های جعبه ای دوره ساسانی است و محلی برای نگهداری استخوان افراد متوفی بشمار می رفته است که خشت و گچ به عنوان مصالح اصلی آن به کار رفته است.

همین مهم اهمیت مشابه سازی آن را دوچندان می نماید، بنابراین در گام نخست به شناخت، آسیب شناسی و ارائه راهکارها و مدل سه بعدی نمونه سالم اثر اختصاص یابد و در گام بعدی عملیات مشابه سازی یکی از سه استودان اجرا شود.

وی در رابطه با تکنیک های به کار رفته در ساخت این نمونه اظهار کرد: به منظور شباهت هر چه بیشتر استودان ها سعی بر آن شده است تا حد امکان در کنار سبک سازی مصالح به کار رفته، از همان تکنیک هایی استفاده شود که در ساخت خود استودان ها مورد استفاده قرار گرفته است.

طغرایی در پایان ابراز امیدواری کرد: با توجه به این مهم که عملیات زیرسازی و آماده سازی مصالح تا حدود زیادی به اتمام رسیده است، امید است طی دو ماه آینده بخشهای باقی مانده به اتمام برسد و ماکت استودان بندیان برای در معرض دید علاقمندان و گردشگران قرار گرفتن آماده شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1