21 ژوئن 2024 - 01:45
در نشست تهران توافق شد

گام بزرگ اعضای "اکو" برای توسعه صنایع دستی

4 اوت 2015 - 16:50 dsfr.ir/8f61n

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از آغاز فصلی نوین در روابط تجاری، صنایع فرهنگی و دستی میان کشورهای عضو اکو خبر داد.

بهمن نامورمطلق در نشست کشورها و نمایندگان اکو  که دیروز (12 مرداد) با هدف تعامل صنایع دستی در میان کشورهای عضو در مجموعه نیاوران برگزار شد، اظهار کرد: هدف اصلی گسترش همکاری های تجاری در عرصه صنایع دستی و توسعه صنایع دستی در کشورهای عضو است که در صورت موافقت اعضای این کشورها این فصل نوین را آغاز می کنیم. کشورهای عضو اکو با جمعیتی بیش از 400 میلیون نفر بازار بزرگی را تشکیل داده اند و فرهنگ ها و سلیقه هایی نزدیک به یکدیگر دارند، اما نتوانسته اند از قابلیت های یکدیگر بهره مند شوند.

او اضافه کرد: دخالت های بیگانگان و سیاست های غلط دولت ها به خصوص در گذشته باعث شده تا کشورهای همسایه از یکدیگر دور شوند، در صورتی که این کشورها که دارای فرهنگ اسلامی هستند، حق بزرگی بر گردن هم دارند.

او گفت: متاسفانه باید اعلام کرد که کشورهای عضو سازمان اکو هنوز انسجام لازم را پیدا نکرده اند، در صورتی که امروز ما بیش از هر دوره دیگری نیاز به هماهنگی و همکاری های منطقه ای داریم؛ چون منطقه ما توسط تروریسم و امپریالیسم در خطر است. کمتر زمانی تا به این حد منطقه دچار اغتشاش و تهدید بوده و تروریسم و امپریالیسم اکنون هر کدام بهانه ای برای حضور دارند و منطقه را دچار بحران و فقر کرده اند.

او تاکید کرد: منطقه در حال حاضر با پذیرش و احترام به کشورها همچنین تعامل و دوستی با یکدیگر می تواند علاوه بر غلبه بر خطر تروریسم، به سوی توسعه همه جانبه منطقه نیز حرکت کند. در واقع ما باید این مساله را باور کنیم که توسعه امری انفرادی و تک کشوری نیست، بلکه فرآیندی مشترک و منطقه ای است که به ما کمک می کند. برای این کار نیز باید فرهنگ سازی کرد و راه های نزدیکی ملت ها را مطالعه کرد. باید آنها را تا حد امکان به هم پیوند زد.

نامورمطلق از مهم ترین راه های تعامل میان ملت ها را بسط گردشگری منطقه ای دانست و افزود: گردشگری باعث می شود تا ملت های منطقه یکدیگر را بهتر بشناسند و متوجه شوند تا چه حد به هم نزدیک هستند. حتی وجود شخصیت هایی مانند فارابی، ابن سینا یا مولانا که شخصیت های منطقه ای هستند هم می تواند به این قضیه کمک کند.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری عرضه صنایع فرهنگی و صنایع دستی را راه دیگری برای نزدیکی میان ملت ها و تبادلات تجاری دانست و افزود: عصر صنایع فرهنگی باعث شده روز به روز رشد و توسعه گردشگری و صنایع دستی بیشتر شود. تجارت در حوزه صنایع دستی فقط یک تجارت ساده نیست، بلکه مبادله فرهنگی است. به همین دلیل کشورهای عضو باید بیش از حوزه های دیگر بر مبادلات صنایع فرهنگی تاکید کنند.

او افزود: با این وجود متاسفانه تجارت در قلمروی صنایع فرهنگی و دستی و بازارهای کشورهای اکو پر از محصولات اغلب نامرغوب کشورهای غیر عضو است. بنابراین ما باید همت کنیم و تعامل و تبادلات تجاری و اقتصادی خود را بیش از قبل داشته باشیم. او در ادامه با ارائه اهدافی مانند تسهیل مبادلات بازرگانی در حوزه صنایع دستی میان اعضای عضو با تعرفه های ترجیحی، گسترش مبادلات مواد اولیه  صنایع دستی میان اعضا، همکاری های منطقه ای برای ساختارسازی حوزه صنایع دستی در میان کشورهای عضو و هم اندیشی اعضا برای گفتمان سازی و فرهنگ سازی به منظور بالا بردن مصرف صنایع دستی میان ملت های عضو را از جمله اهدافی دانست که در صورت موافقت کشورهای عضو می توانند با یکدیگر آنها را اجرایی کنند.

نامورمطلق در ادامه به راهکارهایی برای انجام این فعالیت ها نیز اشاره کرد و ادامه داد: بخش خصوصی کشورهای عضو باید با یکدیگر مرتبط شوند و علاوه بر همکاری متقابل، به فکر راه اندازی شرکت های منطقه ای باشند. همچنین همکاری تعاونی ها و اتحادیه های بانوان به عنوان فعال ترین و محروم ترین قشر در حوزه صنایع دستی و برگزاری نشست مدیران صنایع دستی کشورهای عضو به منظور هم اندیشی در تسهیل مناسبات گمرکی و تجاری باید مورد توجه قرار گیرد.

حسین افتخار عارف، رئیس موسسه فرهنگی اکو نیز در این نشست اظهار کرد: کشورهای عضو اکو دارای تاریخ و تمدن بسیار قوی هستند، کشورهای عضو باید برای توسعه همکاری ها در زمینه فرهنگی و صنایع دستی اقدامات جدی صورت دهند و این اقدامات باید در مدت زمان کوتاهی به انجام برسد.

وی سازمان اکو را یک سازمان فرهنگی دانست و با بیان این که اعضای این موسسه خواهان افزایش سطح تعاملات در این حوزه هستند، ادامه داد: سازمان اکو نقش مهمی در تنویر افکار عمومی کشورهای عضو دارد و تبادل اطلاعات در این منطقه باید در قالب یک مجله و فصلنامه چاپ شود.

رئیس موسسه فرهنگی اکو بیان کرد: این سازمان فعالیت های بسیاری در حوزه ی صنایع دستی داشته و نمایشگاه های مختلفی در این حوزه برگزار کرده است. صنایع دستی و صنایع هنری نباید در آرشیوها نگهداری شود، بلکه باید در معرض دید عموم قرار بگیرد و برای انتقال به نسل بعدی از آن حفاظت شود. او صنایع دستی را صنعتی مهم و قابل اهمیت دانست و تاکید کرد: ما نباید به اسم غربی شدن هویت خودمان را از یاد ببریم.

در این نشست نمایندگان اعضای کشورهای اکو از ترکیه، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان، پاکستان، افغانستان و جمهوری آذربایجان حضور داشتند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1