9 ژوئن 2024 - 22:59

ثبت ملی خانه تاریخی سهرابی کاشان

4 اوت 2015 - 11:00 dsfr.ir/2x32t

ثبت ملی خانه تاریخی سهرابی کاشان
خانه تاریخی سهرابی (موزه اسباب بازی و عروسک) کاشان

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان از ثبت خانه تاریخی سهرابی (موزه اسباب بازی و عروسک) در فهرست آثار ملی خبر داد.

"محسن جاوری" گفت: خانه تاریخی سهرابی (موزه اسباب بازی و عروسک) در جلسه ثبت آثار و ابنیه تاریخی در تیرماه 1394 که در تهران برگزار شد در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

به گفته وی: این بنا متعلق به جعفر علامه فیضی، روحانی و شاعر اواخر دوره قاجار و پهلوی بوده که ایشان در سال 1328 ه.ش فوت نموده اند. همچنین کوچه ای که دسترسی بنا را تأمین می کند از گذشته به احترام ایشان کوچه "علامه" نامگذاری شده است. این بنا در سال 1392 توسط آقای سهرابی از مالکان بعدی، خریداری شده و اولین موزه "اسباب بازی و عروسک" در آن راه اندازی شد.

وی با بیان این که وجود این بنا در مرکز یک بافت قدیمی و همچنین همجواری با ابنیه مذهبی (زیارت چهل دختران) و ابنیه تاریخی ارزشمند دیگر (خانه کریم، استوار و...)، این بنا را از لحاظ کارکرد محله ای دارای ارزش نموده است افزود: سال گذشته، خانه‌ "جعفر علامه فیضی" روحانی و شاعر اواخر دوره‌ قاجار توسط امیر سهرابی خریداری شد و پس از مرمت و آماده‌ سازی بنای ساختمان با هدف تبدیل‌ به موزه راه اندازی شد.

جاوری با بیان اینکه تا کنون 110 عروسک و 100 اسباب بازی برای نمایش در موزه‌ اسباب ‌بازی و عروسک های خیمه شب بازی جمع‌ آوری و آماده‌ نمایش شده‌ اند، ادامه داد: این اشیا به مناطق مختلف ایران، از جنوب تا خراسان و آذربایجان، کردستان، مناطق مرکزی، گیلان، مازندران و سیستان و بلوچستان تعلق دارد و با توجه به این‌ که هنوز این طرح پژوهشی‌ در کل کشور به پایان نرسیده، تعداد آثار قابل نمایش در این موزه افزایش خواهد یافت.

یادآور می شود از 318 اثر تاریخی ثبت شده کاشان در فهرست آثار ملی کشور تا کنون 83 خانه تاریخی به ثبت رسیده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1