16 اکتبر 2019 - 01:53

موزه ها نباید سیاسی شوند

28 اکتبر 2018 - 12:00 dsfr.ir/rs3e4

موزه ها نباید سیاسی شوند
irna.ir
موزه داری

یک موزه دار اسپانیایی می گوید: موزه ها به عنوان مکان مقدس یادگیری، نباید سیاسی شوند.

«آدا رومرو سانچز» روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار کرد: دستیابی به اینکه موزه، مکانی عاری از سیاست باشد، دشوار اما ممکن است.

موزه ها باید اخلاق انسانی را نیز سرلوحه قرار دهند مثلا زمانی که مقبره فراعنه را دیدم فکر می کردم که نباید مردم این اجسام را از قبرها بیرون می آوردند.

سانچز با توضیح اینکه یک مسلمان اسپانیایی است و در گرانادا متولد شده است، گفت: زمانی که کودک بودم والدینم به دین اسلام روی آوردند، به همین دلیل، من گرانادا را ترک کردم و به مکه رفتم.

او ادامه داد: حدود 10 سال در عربستان سعودی زندگی کردم و زمانی که 13 سال داشتم به اسپانیا بازگشتم.

مدتی مسئول احیای مجموعه نسخ خطی کتابخانه ملی در مصر شدم که مهم ترین مجموعه نسخ خطی در دنیای عرب است. 
وی بیان داشت: هم اکنون در کتابخانه ملی قطر مشغول به کار هستم که یکی از مهم ترین پروژه های بنیاد قطر و مرکزی برای مدیریت بخشی از پروژه های حفظ نسخ خطی و کلکسیون های قدیمی در خاورمیانه است.

این موزه شناس اسپانیایی تصریح کرد: از موزه های زیادی در کشورهای مختلف بازدید کرده ام و موزه های قدیمی دوران گذشته را دوست دارم و معتقدم به واسطه فرهنگ و آموزش که هر دو در موزه وجود دارد، این دنیا بهتر خواهد شد.

بیشتر وقتم به مطالعه و بررسی مجموعه های ویژه، نسخ خطی، پاپیروس ها، نقشه ها، دست سازهای قدیمی کتابخانه و برگزاری نمایشگاه می گذرد.

وی مطالعه و تحقیق درباره چگونگی حفظ مجموعه های باستان شناسی، نسخ خطی و کتیبه شناسی را از دیگر موضوعات مورد علاقه اش ذکر کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1