22 ژوئن 2024 - 23:14
در سال 2017 با همکاری ایران و عراق؛

طاق کسری جهانی می شود

3 اوت 2015 - 13:00 dsfr.ir/638as

طاق کسری جهانی می شود
طاق کسری (ایوان مدائن)

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی از تشکیل کارگروه مشترک ایرانی و عراقی برای ثبت جهانی ایوان مدائن (طاق کسری) خبر داد.

فرهاد نظری گفت: معاونت میراث فرهنگی وزارت گردشگری عراق در همکاری با سازمان میراث فرهنگی، تفاهم نامه ای امضا کردند که یکی از اقدامات اجرایی مربوط به آن (که در حال نهایی شدن است) مربوط به طاق کسری است. قرار شده تا ایوان مدائن یا طاق کسری با همکاری ایران و عراق جهانی شود.

وی ادامه داد: عراق در نظر دارد تا قبرستان وادی السلام را در سال 2016 و طاق کسری را در سال 2017 ثبت جهانی کند و از آنجا که طاق کسری یک اثر تاریخی ایرانی در خاک عراق است، کارگروهی برای این منظور تشکیل شده تا ایران به عراق در تهیه پرونده ثبت جهانی کمک کند. چرا که طاق کسری یکی از مهم ترین بناهای مربوط به تاریخ و فرهنگ ایران است.

تیسفون نام یکی از پایتخت های باستانی ایران است که در کشور عراقِ امروزی جای گرفته است. این شهر در دوران اشکانیان به عنوان پایتخت غربی ایران در منطقه میان رودان ساخته شد و در دوران ساسانی ارزش خود را به عنوان مرکز نیروی سیاسی و اقتصادی نگه داشت. پس از حمله اعراب به ایران، شهر تیسفون به تاراج رفت و رفته رفته متروکه شد.

در سال 90 پیش نویس تفاهم نامه ای در حوزه میراث فرهنگی و آثار باستانی نوشته شد و ایران پیشنهادی را مبنی بر حفاظت از این اثر تاریخی به دولت عراق داد که مورد استقبال قرار گرفت. در این تفاهم نامه که از سوی حسن موسوی رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی‌، گردشگری و صنایع دستی در حوزه میراث فرهنگی و آثار باستانی ارائه شد تاکید شده بود که ایران می تواند بیشترین کمک را به موضوع مرمت آثار تاریخی داشته باشد و این در تفاهم نامه پیشنهادی گنجانده شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1