22 نوامبر 2020 - 17:58

محوطه هایی از دوره هخامنشی در برازجان شناسایی شد

10 ژوئن 2018 - 11:00 dsfr.ir/cl92i

بناهای تاریخی برازجان

طرح بررسی باستان شناسی روشمند محدودۀ کاخ های هخامنشی برازجان در شهرستان دشتستان بوشهر منجر به شناسایی محوطه های متعددی از دورۀ هخامنشی شد.

کوروش محمدخانی، سرپرست طرح بررسی باستان شناسی روشمند محدودۀ کاخ های هخامنشی برازجان روز شنبه این خبر را اعلام کرد.

این باستان شناس همچنین از کشف آثار فراوانی از دوره های پیش از تاریخ (هزارۀ پنجم قبل از میلاد)، دوره های مختلف تاریخی (هخامنشی، فرا هخامنشی، ساسانی) و دوران اسلامی (قرون نخست و میانه) خبر داد.

محمدخانی با اشاره به این که محوطه ها و آثار دوران ساسانی و قرون نخستین اسلامی بیشترین فراوانی را به خود اختصاص داده است، گفت: آثار شناسایی شده گواه تمرکز محوطه های هخامنشی در پهنه های بالادست و مشرف به رودخانه های دائمی منطقه به خصوص رودخانۀ دالکی و انشعابات آن است.

بررسی باستان شناسی در این محدوده که با مرکزیت کاخ های سه گانۀ هخامنشی شهرستان دشتستان و با در نظر گرفتن عوارض طبیعی منطقه انتخاب شده بود، برای شناسایی محوطه های باستانی دورۀ هخامنشی و مطالعۀ پراکنش آنان در این منطقه صورت گرفت.

طرح بررسی باستان شناسی روشمند محدودۀ کاخ های هخامنشی برازجان در راستای پروژه باستان شناختی این کاخ ها از نیمۀ فروردین ۱۳۹۷ در محدوده ای به وسعت ۱۹۰ کیلومتر مربع از اراضی شهرستان دشتستان استان بوشهر به اجرا درآمد.

محمد خانی وجود کاخ های هخامنشی چرخاب، بردک سیاه و سنگ سیاه در این شهرستان گواه اهمیت این منطقه در دوره هخامنشی دانست و افزود: کاخ هخامنشی چرخاب در سال ۱۳۵۱ در عملیات راه سازی کشف و توسط علی اکبر سرفراز کاوش شد.

او با اشاره به پژوهش و کاوش کاخ بردک سیاه و سنگ سیاه در سال ۱۳۵۶ توسط اسماعیل یغمایی گفت: این باستان شناس کاوش های خود را در محوطه بردک سیاه در اوایل دهه هشتاد نیز ادامه داد اما تا کنون بررسی روشمند و کاملی در این محدوده به منظور شناسایی پراکندگی تپه ها و محوطه های باستانی و به خصوص آثار مربوط به دوره هخامنشی در ارتباط با کاخ های سه گانه به صورت منسجم انجام نشده بود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1