25 سپتامبر 2023 - 16:46

هشدار درباره حریق جنگل ها با شروع فصل گرما

21 آوریل 2018 - 16:30 dsfr.ir/139gq

آتش سوزی در جنگل

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها و مراتع با اشاره به مجازات آتش سوزی های عمدی و سهوی در عرصه های منابع طبیعی گفت: شرایط جوی کشور به گونه ای است که احتمال دارد شاهد آتش سوزی در مناطق مستعد همزمان با شروع گرما باشیم.

سرهنگ قاسم سبزعلی با اشاره به اینکه طرح جامع مقابله با حریق در جنگل ها و مراتع در مجلس در دست بررسی است، تصریح کرد: بر اساس این طرح سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان مدیریت بحران و سازمان جنگل ها و مراتع از بضاعت و قانون های لازم برای مقابله با آتش سوزی در قالب راه اندازی پایگاه های اطفای حریق و تامین تجهیزات برخوردار می شوند که این موضوع می تواند به کاهش یا ساماندهی حریق در کشور به دستگاه های مسئول کمک کند.

وی با اشاره به اینکه تمامی ملزومات تامین تجهیزات و پیش بینی اعتبارات لازم برای ساخت پایگاه ها در طرح جامع مقابله با حریق در جنگل ها لحاظ شده است، گفت: بحث مجازات آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی در حیطه کاری محاکم قضایی است. در حال حاضر برای حریق های سهوی که توسط مردم و گردشگران اتفاق می افتد شش ماه تا سه سال حبس و برای حریق های عمدی ۱۰ سال حبس توسط قانونگذار تعیین شده است البته پرداخت جریمه و خسارت نیز در کنار مجازات حبس وجود دارد. در این باره دست قاضی و محاکم قضایی باز است که حتی فرد متخلف را تا حدود ۱۰ برابر خسارت جهت بازدارندگی و جلوگیری از تخریب جریمه کند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها و مراتع با بیان اینکه مهمترین چالش ما در ابتدای سال در عرصه های منابع طبیعی حضور بیش از حد گردشگران بود، اظهار کرد: آماری که مجموعه های گردگشگری می دهند حاکی از این است که طی روزهای ابتدایی سال بی سابقه ترین حضور جمعیت و گردشگری را در مناطق طبیعی داشتیم. از این رو از استان اردبیل تا گلستان درگیر آتش سوزی های سهوی شدند.

طی تعطیلات امسال عرصه های منابع طبیعی تقریبا در تمامی شهرهای استان گیلان و بخش زیادی از شهرهای استان مازندران و گلستان دچار آتش سوزی شدند که با حضور به موقع نیروهای اطفای حریق و بهره گیری از تجهیزات توانستیم جلوی خسارت بیشتر را بگیرم. در مناطق صعب العبور و کوهستانی اطفای حریق بسیار سخت است بنابراین برای حفظ طبیعت کشور نیازمند مشارکت و همراهی مردم هستیم.

وی در پایان اظهار کرد: با توجه به وضعیت جوی کشور که در ابتدای سال افزایش دما و وزش بادهای گرم سبب افزایش حریق در جنگل ها شد، پیش بینی می شود که در فصل گرم پوشش گیاهی مستعد دچار حریق و آسیب جدی شوند از این رو لازم است که مردم و گردشگران نهایت همکاری را داشته باشند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1