9 دسامبر 2023 - 14:39

رکود صنعت هتلداری یزد در رقابت نابرابر با بومگردی ها

27 مارس 2018 - 10:30 dsfr.ir/k715k

رکود صنعت هتلداری یزد در رقابت نابرابر با بومگردی ها
eghtesadonline.com
اقامتگاه بوم گردی

رئیس جامعه هتلداران استان یزد و عضو کمیسیون عالی واحدهای اقامتی، پذیرایی و تفریحی کشور شرایط نابرابر رقابتی میان هتل ها و اقامتگاه های بوم گردی را علت کاهش اشتغال هتل ها ذکر کرد و از این بابت از برخی سیاست های میراث فرهنگی گلایه کرد.

«سید امیر ناصر طباطبایی»، تصریح کرد: صنعت هتلداری هر چند در دهه نخست انقلاب به علت مشکلاتی مانند جنگ تحمیلی گسترش چندانی در کشور نداشت، اما در دهه 70 با ایجاد مجموعه های بزرگ اقامتی و ایجاد هتل های مدرن با جهش خوبی مواجه شد هر چند که در ادامه با کاهش گردشگر طی دولت های نهم و دهم عملاً با رکود مواجه شد.

البته این روند با گفتمان منطقی دولت تدبیر و امید در سطح بین المللی و رونق بخش گردشگری، وضعیت بهتری را تجربه کرد به نحوی که در سال های اخیر مجدداً گردشگران متوجه کشورمان شده اند.

به گفته طباطبایی، هم اکنون استان یزد دارای 53 هتل، 17 مهمانپذیر، 76 خانه مسافر، 10 اقامتگاه سنتی، 46 اقامتگاه بوم‏ ‏گردی، 51 واحد پذیرایی بین راهی، 55 سفره خانه سنتی، 9 مجتمع گردشگری بین راهی و سه محوطه و مجموعه پارک‏‏ های طبیعت گردی است.

این مسئول خاطرنشان کرد: متأسفانه با وجود افزایش گردشگر در استان شاهد کاهش اشغال تخت در هتل های استان هستیم، چون هتل ‎های استان در شرایط نابرابری در رقابت با اقامتگاه ‎‎های بوم ‎گردی هستند.

وی روند رشد ورود گردشگران به کشورمان در سال های 93 تا 95 را خیلی خوب ارزیابی کرد و در این رابطه خاطرنشان کرد: این روند امسال کمی کندتر شده، اما با توجه به رقابت برخی مجموعه های بوم گردی که با هزینه های پائین تری نسبت به هتل ها فرآیند ایجاد و راه اندازی آن ها شکل می گیرد، متأسفانه صنعت هتلداری با کمی مسافر مواجه شده است.

طباطبایی با ابراز گلایه از راه اندازی اقامتگاه های بومگردی در داخل شهرها، تصریح کرد: اصولاً ایجاد بوم گردی ها برای روستاها که دارای خرده فرهنگ ها و آداب و رسوم باقیمانده از گذشته هستند، تعریف شده و مشخص نیست که بوم گردهای شهری با هدف بسط و معرفی چه آداب و رسومی در حال گسترش است.

وی ارائه خدمات غیراستاندارد در این مجموعه های اقامتی را گاهاً موجب نارضایتی گردشگران دانست و در ادامه راجع به خانه‏‏ های مسافر نیز اظهار کرد: متأسفانه موضوع خانه‏ های مسافر در سال های اخیر به یک معضل فرهنگی و اجتماعی و به تازگی به یک معضل امنیتی تبدیل شده اند.

رئیس جامعه هتلداران استان یزد با بیان این که بارها این مشکل را به مسئولان گوشزد کرده ایم، گفت: اخیراً سایتی در تهران که قبلاً به صورت غیر قانونی از میراث فرهنگی مجوز اخذ کرده است، این خانه های مسافر تحت پوشش قرار گرفته است در حالی که هدف از این مجموعه صرفاً درآمدزایی است و هیچ دغدغه ای در خصوص گردشگری ندارد.

وی افزود: هیچ پروتکلی در خصوص فعالیت های این مجموعه وجود ندارد، از این رو هتل‎‎ها در رقابت نابرابری با این خانه ‎‎های مسافر نیز مواجه شده ‎‎اند و حتی مسافران با تمکن مالی خوب را به علت وجود آزادی ‎‎هایی که در خانه های مسافر وجود دارد به سمت خود کشانده است.

طباطبایی نمونه بارز تبعات چنین اقدامی را متوجه شهرهای شمالی کشور، مشهد و برخی شهرهای دیگر دانست که به علت فعالیت خانه های مسافر موجب تعطیلی بسیاری از هتل ‎‎های بزرگ این شهرها شده است.

وی به ضعف تبلیغات حوزه گردشگری نیز اشاره و اظهار کرد: جای خالی تبلیغات گردشگری به علت نبود اعتبارات و عدم حضور در نمایشگاه‏‏ های بین المللی به شدت در این حوزه احساس می شود به نحوی که حتی تبلیغاتی را در مدیا، فضای مجازی و تلویزیون برای حوزه گردشگری کشورمان شاهد نیستیم.

به گفته وی، بسیاری از نمایشگاه های بین المللی گردشگری تنها با حضور چند آژانس گردشگری کشور برگزار می‏ شود و بسیاری از دیگر بخش‎‎های گردشگری جوان و مستعد کشور به علت پروتکل سنگین حضور در این نمایشگاه‏‏ ها و حمایت نکردن دولت در این رابطه، از شرکت در این نمایشگاه ها باز می مانند.

عضو کمیسیون عالی واحدهای اقامتی، پذیرایی و تفریحی کشور هم چنین تولید محتوا در این بخش را نیز بسیار ضعیف دانست و گفت: در حالی که این بخش و ایجاد محصولات گردشگری در این حوزه خیلی هم هزینه بر نیست، اما متأسفانه هنوز دولت در کار تولید کتاب عملکرد سالیانه خود را محدود کرده و از تولید کاتالوگ‏ های چند زبانه برای توسعه گردشگری کشور بازمانده است.

به اعتقاد وی، بدنه کارشناسی میراث فرهنگی در این حوزه بسیار ضعیف عمل کرده و با تداوم این وضعیت نمی‏‏ توان به اتفاق خاصی در حوزه گردشگری کشور خوش بین بود.

طباطبایی در این باره ایجاد سایت های چندزبانه، حضور در نمایشگاه های بین المللی به ویژه در مبادی ناب گردشگری جهان که از قابلیت بالایی برای جذب گردشگر به کشور برخوردار هستند و حمایت دولت از بخش خصوصی در این حوزه را به عنوان برخی راهکارهای توسعه گردشگری کشور مطرح و خاطرنشان کرد: تا جاذبه‏‏ های غنی گردشگری کشور را به دنیا عرضه نکنیم شاهد حضور گردشگران به کشورمان نخواهیم بود و باید به همین تعداد گردشگر که به صورت سنتی جذب کشور می‏‏ شوند، بسنده کنیم.

وی یکی دیگر از معضلات بخش گردشگری کشور را ضعف برخی زیرساخت ها در این حوزه از جمله در بخش حمل و نقل دانست و گفت: حمل و نقل مناسب یکی از مهم ترین زیرساخت‎‎ های توسعه گردشگری است که باید در بخش‏‏ های مختلف اعم از حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی به آن اهتمام بیشتری داشته باشیم.

طباطبایی با اشاره به حضور سالانه 7 میلیون گردشگر در کشور کوچک و ناشناخته لائوس در شرق آسیا، بهره گرفتن این کشور از متخصصان برجسته حوزه گردشگری دنیا از جمله دکتر «سلطانی» که از متخصصان نام آشنای ایرانی در این حوزه است را راز موفقیت گردشگری لائوس دانست و خاطرنشان کرد: متأسفانه در حالی که کشور ما دارای چنین ظرفیت‏‏ هایی است، خودمان کمترین بهره را از این چهره ها می‏‏ بریم.

1