چهارشنبه سوری در فرهنگ ایرانیان به عنوان جشن ملی ثبت شده است

8 مارس 2018 - 12:30 dsfr.ir/yd3dh

چهارشنبه سوری در فرهنگ ایرانیان به عنوان جشن ملی ثبت شده است
irna.ir
چهارشنبه سوری

روزنامه نگار و فعال رسانه ای، با بیان اینکه چهارشنبه سوری در فرهنگ ایرانیان به عنوان جشن ملی ثبت شده، گفت: برای برگزاری هرچه باشکوه تر این جشن دیرینه ایرانیان، باید ساز و کارها و ابزارهای مناسب آن برای خانواده ها بویژه جوانان مهیا شود.

منصور مظفری به اشاره به تاریخچه چهارشنبه سوری افزود: چهارشنبه سوری در واقع درآمدی برای جشن های نوروزی است که مردم با شرکت در آن، به استقبال بهار و نوروز باستان می روند.

آیین باستانی و ملی چهارشنبه سوری، از دیرباز در فرهنگ سنتی مردمان ایران زنده نگهداشته شده و نسل به نسل به شیوه های مختلف این جشن برگزار شده است.

مدیر مسوول روزنامه آفتاب یزد ادامه داد: طی سال های اخیر برگزاری چهارشنبه سوری با حرکت به سمت اعمال خطرناک، از اصالت خود فاصله گرفته و امروزه استفاده از مواد محترقه و آتش زای دست ساز و خطرناک، جایگزین آیین های کهن گذشتگان ایرانیان شده است.

در انتهای سال انرژی نهفته در جوانان به نوعی در مراسم چهارشنبه سوری تخلیه می شود، از این رو بجای محدودیت و مقابله، سازمانها و نهادهای ذیربط ضمن پرهیز از محدودیت، زمینه، ساز وکار و مقدمات لازم را برای هرچه باشکوهتر برگزاری این رویداد کهن و سنتی ایرانیان مهیا کنند.

مدیر مسئول روزنامه آفتاب یزد گفت: تجربه نشان داده جلوگیری و محدودیت در جامعه نتیجه معکوس دارد، از این رو بهتر است نهادهای مربوطه با فراهم کردن مکان و فضاهای مشخص از عموم مردم برای حضور در آیین سنتی چهارشنبه سوری دعوت کنند.

مظفری تاکید کرد: چنانچه نهادهای ذیربط بخصوص شهرداری، آتش نشانی و نهادهای نظامی و انتظامی بتوانند ابزار و امکانات بی خطر را برای جوانان و نوجوانان مهیا کنند بطور یقین ضمن پیشگیری از بروز خطرات احتمالی، جلوی بسیاری از سودجویان و سوداگران فروش مواد محترقه و منفجره نیز گرفته خواهد شد.

هیچ نوجوان و جوانی درصدد مزاحمت و انجام حرکات و اعمال خطرناک در شب چهارشنبه سوری نیست ولی وقتی شرایط و فضایی را برای تخلیه انرژی خود در این جشن کهن نمی بیند مجبور است دست به اعمالی دیگری بزند.

مدیر مسئول روزنامه آفتاب یزد به به جوانان و نوجوانان توصیه کرد: ضمن احترام به این آیین کهن، خانواده ها و اقشار مختلف مردم، با حضور در فضاهایی که احتمالا تعبیه خواهد شد، شبی با شکوه را با همدلی و همکاری سپری کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1