27 نوامبر 2023 - 00:41

برخورد با قاچاقچیان گونه های جانوری تشدید می شود

25 فوریه 2018 - 10:20 dsfr.ir/8f4di

قاچاق پرندگان شکاری

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران ضمن درخواست از شهروندان برای خودداری از خرید پرندگان و آبزیان زینتی در آستانه نوروز، گفت: با متخلفان در زمینه قاچاق گونه های جانوری به شدت برخورد می شود.

محمدحسین بازگیر اظهار کرد: در سال های اخیر خرید و فروش برخی جانوران به ویژه آبزیانی همچون مار، لاک پشت و سمندر لرستانی در آستانه سال نو و برای استفاده در سفره های هفت سین رواج یافته است. 

وی با هشدار نسبت به قاچاق گونه های جانوری، افزود: برخی افراد سودجو این آبزیان و پرندگان را از زیستگاه های اصلی خود جدا کرده و در بازارهای غیررسمی به فروش می رسانند. 

یگان حفاظت محیط زیست امسال نیز برنامه ویژه ای برای پایش محل های احتمالی فروش این گونه های جانوری با ارزش دارد.

وی از شهروندان درخواست کرد، ضمن خودداری از خرید و نگهداری این گونه های جانوری، در صورت مشاهده این قبیل تخلفات موارد را به اداره محیط زیست اطلاع دهند. 

بازگیر خرید و فروش گونه های جانوری را بر اساس قانون، جرم دانست و گفت: براساس نوع و تعداد گونه های قاچاق شده، جرایم نقدی و مجازات حبس پیش بینی شده است.

به گفته وی، سال گذشته و در آستانه ایام نوروز نیز تعداد زیادی مار آبی و لاک پشت از متخلفان کشف و ضبط شد.

در سال های اخیر خرید و فروش برخی گونه ها به ویژه «سمندر لرستان» رایج شده است. سودجویان این گونه را تحت عنوان «سین هشت» در آستانه نوروز به شهروندان می فروشند. این گونه از گونه های اندمیک و در معرض خطر ایران به شمار می آید. 

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1