17 آوریل 2024 - 19:24

زلزله نپال، معبد هندوها و میراث جهانی یونسکو را واژگون کرد

26 آوریل 2015 - 05:15

برج 9 طبقه دارهار در میدان بوکارا در مرکز کاتماندو با 60 متر ارتفاع که طبقه فوقانی آن زیارتگاه قبر شیوا، خدای هندوهای جهان نیز هست، بر اثر بروز این زلزله فرو ریخت.

خبرگزاری رویترز روز شنبه در گزارشی از کاتماندو از واژگونی برج دارهارا و معبد قرن 19 هندوها در کاتماندو که جزو میراث جهانی سازمان علمی، فرهنگی ملل متحد (یونسکو) بر اثر زلزله نپال در نپال خبر داد.

براساس این گزارش، سخنگوی پلیس نپال گفت: برج 9 طبقه دارهار در میدان بوکارا در مرکز کاتماندو با 60 متر ارتفاع که طبقه فوقانی آن زیارتگاه قبر شیوا، خدای هندوهای جهان نیز هست، بر اثر بروز این زلزله فرو ریخت. معبد کاتماندو در سال 1832 برای ملکه نپال ساخته شده بود اما تا 2004 درهای آن به روی گردشگران بسته بود. این برج متعلق به قرن 19 (1832) با 200 پلکان حلزونی آن در بالکن هشته طبقه ای آن بهترین منظره نمای 360 درجه از پایتخت را در اختیار گردشگران بین المللی قرار می داد، اما این زلزله موجب شد تا استفاده از آن به عنوان یک سامانه گردشگری بین المللی غیرممکن شود.

معاون وزارت گردشگری نپال نیز امروز با اعلام اینکه این برج در سال 1934 نیز بر اثر زلزله کوچک تری تا حدودی تخریب شده بود افزود: گرچه برج پس از آن زلزله بازسازی ظاهری شده بود اما زلزله اخیر به حدی شدید بود که امکان بازسازی آن را نیز از بین برد. این زمین لرزه مهیب، حتی موجب شد تا کمپ اصلی اورست، بلندترین قله جهان بر اثر بروز یک بهمن عظیم فرو ریخته و 10 کوهنورد بین المللی را به کام مرگ ببرد.

رسانه ها و مراکز مختلف قدرت این زمین لرزه را از 7.5 تا 8.1 ریشتر برآورد کردند.

آخرین اخبار منتشر شده در رسانه های بین المللی، از کشته شدن بیش از 800 نفر در این زلزله حکایت دارند. ولی مقامات نپال نیز معتقدند آمار اصلی قربانیان این حادثه بیش از این تعداد است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1