17 ژانویه 2021 - 20:21

سیستان و بلوچستان میزبان جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری می شود

13 فوریه 2018 - 08:30 dsfr.ir/cu2ny

زندگی عشایری سیستان و بلوچستان

معاون گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: جشنواره گردشگری سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری ۹ تا ۱۲ اسفند در زاهدان برگزار می شود.

مجتبی میرحسینی، معاون گردشگری؛ تنوع فرهنگی و قومی در نقاط مختلف استان را عمل مهم برای جذب گردشگر دانست و گفت: غذای محلی نیز به همین تناسب از تنوع ویژه ای در سیستان و بلوچستان برخوردار است.

معاون گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: امروزه در سفره گردشگری غذای محلی ارزش ویژه ای یافته است و ما با مفهوم جدید گردشگری غذا مواجه هستیم که بعد از موضوع اسکان، دومین اولویت را در طراحی بسته های سفر به خود اختصاص داده است. 

با توجه به اینکه بسیاری از آیین ها، آداب، سنت ها و رسوم رفته رفته در حال فراموشی هستند با برگزاری این گونه جشنواره ها از نشستن غبار فراموشی بر میراث ماندگارمان جلوگیری خواهد شد و راهی برای آشنایی با خوراک اقوام ایجاد می شود. 

پخش زنده موسیقی محلی و استفاده از لباس های سنتی شرکت کنندگان و غرفه داران در کنار اهداف فرهنگی و آموزشی مانند برگزاری رایگان کلاس های آشپزی، بیان ویژگی های غذا، پیش غذاها و دسرهای مختلف نیز از دیگر بخش های جذاب و پرطرفدار این جشنواره است.

شرایطی را ایجاد خواهیم کرد تا اقوام مختلف از استان های کرمان، یزد و سیستان و بلوچستان خوراک های بومی، نان های محلی، پیش غذاها و نوشیدنی ها، میان وعده ها و شیرینی های ویژه فرهنگ خود را در معرض دید علاقه مندان قرار دهند. 

معاون گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: با توجه به اینکه استفاده از وسایل و ظروف سنتی و دست ساز برای آشپزی و ارائه غذا به تدریج در حال منسوخ شدن است در این جشنواره فرصتی برای جوانان کم سن وسال تر ایجاد شده تا با شرایط پخت غذا که در قدیم از آن ها بهره می برده اند، آشنا شوند. 

در تلاش هستیم تا با توجه به هم مرز بودن و همسایگی و اشتراکاتی که با کشورهای افغانستان، پاکستان، عمان و هندوستان داریم امکان عرضه غذای محلی و سوغات این کشورها به همراه اجرای موسیقی محلی آنان را فراهم آوریم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1