21 ژانویه 2021 - 18:54

شروع طرح فرهنگی احیای دریاچه ارومیه در روستاهای سلماس

27 ژوئیه 2015 - 14:30 dsfr.ir/vu8o5

مسوول دفتر نمایندگی نظام مهندسی کشاورزی در شهرستان سلماس گفت: اجرای طرح فرهنگی احیای دریاچه ارومیه در 120 روستای حوزه دریاچه در شهرستان سلماس شروع شده است.

غلامرضا جلیلی روز دوشنبه در جریان برگزاری کارگاه آموزشی احیای دریاچه ارومیه در روستای سلطان احمد سلماس بیان کرد: ستاد احیای دریاچه ارومیه چند طرح شامل طرح فرهنگی احیای دریاچه را در شهرهای حوزه آبریز دریاچه از جمله شهرستان سلماس اجرا می کند.

وی با اعلام اینکه اجرای این طرح با هماهنگی و اطلاع رسانی قبلی در روستاهای سلماس انجام می شود، افزود: در راستای این طرح نزدیک به 5 هزار نفر از اهالی این روستاها با راهکارهای مصرف بهینه آب، صرفه جویی آب مصرفی در بخش کشاورزی و آگاه سازی و ترغیب کشاورزان برای به کارگیری سامانه های نوین آبیاری از جمله آبیاری بارانی و قطره ای و انتقال آب با لوله را آموزش می بینند.

جلیلی گفت: تاکنون اجرای این طرح در 90 روستای سلماس به پایان رسیده و تا 25 مرداد ماه تمامی 120 روستا، تحت پوشش این طرح استانی قرار می گیرند.

مسوول دفتر نمایندگی نظام مهندسی کشاورزی در شهرستان سلماس افزود: این طرح توسط شعب و نمایندگی های نظام مهندسی کشاورزی شهرهای تحت پوشش طرح با همکاری شرکت های توانمند خدمات فنی و مشاوره ای به عنوان سفیران ستاد احیای دریاچه ارومیه به اجرا در می آید.

دریاچه ارومیه دومین دریاچه شور جهان است که در 2 دهه گذشته دچار بحران کمبود آب شده و از پهنه 5700 کیلومتری آن 5 تا 10 درصد باقی مانده است.

ستاد احیای دریاچه ارومیه با شروع به کار دولت یازدهم و مسوولیت معاون اول رییس جمهوری تشکیل شده و فعالیت خود را آغاز کرده است.

اکنون ریزگردهای نمکی و شن های روان مهم ترین تهدید زیست محیطی این دریاچه هستند که ضرورت برنامه ریزی برای پیشگیری از این تهدید در جلسه های مختلف مورد بررسی قرار می گیرد.

اراضی کشاروزی شهرستان 200 هزار نفری سلماس در شمال آذربایجان غربی است در حوزه آبریز دریاچه ارومیه واقع شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1