سازه معماری هفت هزار ساله در محدوده سد جامیشان کشف شد

25 دسامبر 2017 - 08:30 dsfr.ir/3q495

سازه معماری هفت هزار ساله در محدوده سد جامیشان کشف شد
mehrnews.com
کشف معماری باستانی

باستان شناسان حدس می زنند سازه معماری شناسایی شده در فصل دوم کاوش های تپه نادعلی بیگ به هزاره پنجم پیش از میلاد تعلق دارد.

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حنان بحرانی پور سرپرست هیأت کاوش با اعلام این خبر گفت: تپه نادعلی بیگ در جنوب غربی شهرستان سنقر استان کرمانشاه، در نزدیکی حاشیه رودخانه جامیشان واقع شده است.

او با بیان اینکه این تپه در بررسی و شناسایی شهرستان سنقر در سال ۱۳۸۳ توسط محمود حیدریان شناسایی و ثبت شد تصریح کرد: در پی ایجاد سد جامیشان روی رودخانه جامیشان این تپه با خطر تخریب مواجه بود.

از این رو اولین فصل برنامه پژوهشی این محوطه در قالب گمانه زنی به منظور شناخت لایه های باستانی و توالی فرهنگی منطقه در سال ۱۳۹۵ انجام شد که نتایج آن متعلق به دوره مس و سنگ میانی و دو فاز سه گابی و دالما هزاره پنجم پیش از میلاد بود.

دومین فصل کاوش در این محوطه به منظور شناخت معماری انجام و طی این فصل کاوش یک ترانشه به ابعاد ۱۰×۸ متر در بخش جنوب غربی تپه مورد کاوش قرار گرفت.

بحرانی پور گفت: یافته های کاوش تاکنون شامل شناسایی چندین مرحله ساخت و ساز، بقایای واحدهای مسکونی مرتبط به فعالیت روزمره و تعداد قابل توجهی قطعات سفالی مربوط به دوره مس و سنگ میانی هزاره پنچم پیش از میلاد است.

تنوع سفالهای محوطه شامل سفال تگ رنگ، پلی کروم، مونوکرم دالمای، دالما عبید، فشاری و BOB سه گابی ... است.

معماری شناسایی شده شامل فضای مختلف ساخته شده ازمصالح خشت به ابعاد ۶۵× ۳۵ سانتی متر با پلان راست گوشه در جهت شرقی- غربی ساخته شده است. با توجه به بقایای معماری و مقایسه سفالهای بدست آمده به نظر می رسد این فاز معماری مربوط به هزاره پنجم پیش از میلاد است.

دومین فصل کاوش های باستان شناسی در تپه نادعلی بیگ با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1