16 ژانویه 2021 - 23:56

هیچ محدودیتی برای بانوان برای ورود به مرنجاب نیست

19 نوامبر 2017 - 10:30 dsfr.ir/ea4ue

هیچ محدودیتی برای بانوان برای ورود به مرنجاب نیست
kojaro.com
کویر مرنجاب

حکم اخیر دادستان در مورد محدودیت تردد در کویر مرنجاب در راستای حفظ شئون اسلامی و حفظ محیط زیست صادر شده است، اما هیچ محدودیتی برای بانوان و خانواده ها برای ورود به کویر مرنجاب نیست.

"جواد صدیقیان"

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل؛ جواد صدیقیان گفت: آران و بیدگل دارای بافت مذهبی و دینی است و لذا گزارش ها در مورد عدم رعایت شئون اسلامی و تخریب محیط زیست و منابع طبیعی که سال های سال بکر و دست نخورده بود سبب اعتراض مردم و در نهایت محدودیت تردد در کویر مرنجاب شد.

وی به شایعه ممنوعیت حضور بانوان در مرنجاب واکنش نشان داد و افزود: برخی به گمانه زنی پرداختند و شایعه شد، که حضور بانوان باعث محدودیت و ممنوعیت شده در حالی که رعایت نکردن شئون اسلامی از طرف هر فردی باشد محکوم است، هیچ گونه ممنوعیتی برای بانوان نیست و خانواده ها می توانند از طبیعت کویر مرنجاب استفاده کنند.

اصل مهم، حفظ محیط زیست و میراث گرانبهای چندین ساله کویر است. و باید هر کاری برای حفظ این میراث گرانبها انجام داد. این مسئولیت همگانی است و این محدودیت ها در راستای حفاظت از محیط زیست صورت گرفته است.

در حکم صریح و روشن آمده است که ورود تورهای غیرمجاز، موتورهای کراس و ماشین های دو دیفرانسیل سافاری ممنوع و از ورود آن ها باید جلوگیری شود. اما گردشگران و خانواده ها مشکلی بابت ورود به کویر و منطقه مرنجاب را ندارند.

همچنین از حضور تورها، مینی بوس و خودروهایی که بدون مجوز برای ورود به مرنجاب اقدام کنند جلوگیری می شود و این در راستای جلوگیری از مسائل ضد فرهنگی و منافی اخلاق است.

وی در پایان گفت: همه تلاش ما استفاده درست و اصولی از منابع خدادادی و طبیعت است، معتقدیم این کویر منبع درآمد است و باید از آن استفاده درست و اصولی شود. توقع داریم کسانی که به عنوان گردشگر به این منطقه وارد می شوند مواظب محیط زیست باشند و از میراث گرانبهای گذشتگان درست مراقبت و حراست کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1