14 ژوئیه 2020 - 21:41

پاسخ علمی به شایعه «فعال شدن آتشفشان دماوند»

8 مارس 2017 - 13:20 dsfr.ir/vo8yh

پاسخ علمی به شایعه «فعال شدن آتشفشان دماوند»
نامشخص
گوگردهایی که از دهانه کوه دماوند خارج می شوند

پس از انتشار ویدئویی با مضمون قرار گرفتن آتشفشان #دماوند در آستانه فوران، زمین شناسان و زلزله شناسان پایتخت به این ادعای جدید واکنش نشان دادند.

طی چند روز اخیر، ویدئویی در فضای مجازی منتشر شد که در آن دو کوهنورد حاضر در قله کوه دماوند، در تصویری نه چندان واضح سعی در نشان دادن پرتاب گدازه های آتشفشانی از قله دماوند به این محیط کوهستانی داشتند. هر چند در این ویدئو که با کیفیت پایینی تصویربرداری شده است، تصویر گدازه ها قابل مشاهده نیست اما کوهنوردی که در محل حاضر است اظهار می کند تحرکات تازه ای در قله دماوند از ناحیه پرتاب گدازه های داغ آتشفشانی به اطراف قابل مشاهده است. بعد از انتشار این فیلم، طی دو روز گذشته شایعاتی مبنی بر بروز تهدید جدید از ناحیه قرار گرفتن آتشفشان دماوند در معرض فوران شکل گرفته است.

یافته ها از صحت و سقم این ویدئو در گفت و گو با زمین شناسان و زلزله شناسان حاکی است: این فیلم نه چندان واضح، ویدئویی «شبه علمی» است؛ به این معنا که برخی اتفاقات و رویدادهای واقعی و علمی با اظهارات هیجانی آمیخته شده است؛ زمین شناسان و متخصصان علم زلزله معتقدند: آتشفشان دماوند هیچ گاه خاموش نبوده و همیشه آثاری از فعالیت در قله این کوه مشاهده می شود که نشان دهنده فعال بودن این آتشفشان است.

بنابراین ویدئویی که در روزهای اخیر در فضای مجازی منتشر شده حاوی پیام جدیدی از بروز فعالیت یا تحول تازه و مخاطره آمیز در قله کوه دماوند نیست؛ آنچه در این ویدئو منتشر شده رفتار معمول این قله به عنوان یک قله آتشفشانی «فعال» در همه روزها است و نه نشانه بروز تحرک و تهدید جدید! هر چند این منطقه همیشه به لحاظ موقعیت ویژه ای که در «ارتباط با گسل های منطقه، قرار گرفتن در نزدیکی پایتخت» و همچنین «واقع شدن در مجاورت شهر دماوند و روستاهای با تمرکز قابل توجه جمعیتی» دارد، حائز اهمیت است و جزو مناطق مهمی محسوب می شود که نیازمند بررسی و «پایش دائمی» است.

به عبارت دیگر، حتی به فرض صحت اظهارات مطرح شده در این ویدئو، پرتاب گدازه های آتشفشانی به اطراف قله دماوند نشانه ای طبیعی از فعال بودن این آتشفشان است که همواره وجود داشته است و نشان دهنده بروز تهدید جدید از ناحیه فوران این آتشفشان نیست.

پژوهشگر و استاد پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله در این باره اعلام کرد: آتشفشان دماوند در همه سال ها بنا بر وجود سه دلیل عمده، آتشفشانی فعال بوده است و در واقع هیچ گاه این آتشفشان خاموش نشده است که هم اکنون بتوان گفت پرتاب گدازه های آتشفشانی به اطراف قله دماوند می تواند نشانه ای از فعالیت دوباره این آتشفشان و بروز تهدید جدید باشد.

مهدی زارع افزود: «متصاعد شدن گازها و بخارات آتشفشانی»، «وجود چشمه های جوشان آب گرم» در منطقه دماوند و مناطق اطراف آن، «پرتاب موردی گدازه های آتشفشانی به اطراف»، سه نشانه از فعالیت دائمی آتشفشان دماوند و رفتار طبیعی این قله آتشفشانی است که در ذات خود تهدید جدی مبنی بر نشانه قرار گرفتن این قله آتشفشانی در آستانه فوران محسوب نمی شود. هر چند به دلیل آنکه این منطقه تحت تاثیر گسل مشاء - یکی از گسل های اصلی و فعال اطراف تهران - قرار دارد منطقه ای مهم به شمار می رود.

زارع با اشاره به پژوهش مفصلی که در رابطه با «وضعیت آتشفشان دماوند با توجه به لرزه خیزی این منطقه» در فاصله سال های ۸۶ تا ۸۸ از سوی وی انجام شده است،دیروز اعلام کرد: روندهای فعال لرزه زا در اطراف این آتشفشان قابل مشاهده اند و آتشفشان دماوند در «محدوده کلی فعال ساختاری» البرز مرکزی قرار گرفته است. اما با توجه به مطالعات انجام شده هر چند نشانه های فعال بودن این آتشفشان قابل مشاهده است، اما به هیچ وجه فعلا شرایط اضطراری برای آتشفشان دماوند مشاهده نمی شود. هر چند هر گونه اظهار نظر قطعی در این باره منوط به انجام بررسی های تکمیلی در این منطقه است اما صرف خروج گاز و پرتاب موردی گدازه به اطراف نمی تواند علامت قطعی قرار گرفتن آتشفشان دماوند در معرض فوران باشد.

وی همچنین پایش دائمی قله آتشفشانی دماوند را از دو دیدگاه ضروری اعلام کرد و گفت: بررسی آتشفشان دماوند از دو دیدگاه می تواند ضروری باشد؛ دیدگاه اول به اهمیت خود دماوند به عنوان «سیستمی که فوران آن خطرات بسیاری را برای منطقه ایجاد می کند» توجه دارد و دیدگاه دوم با دید گسترده تر به نقش آن در یک سیستم زمین ساختی فعال و احتمال اثر فعالیت های سامانه آتشفشانی دماوند در «تحریک و جنبش گسل های بنیادی البرز مرکزی و جنوبی» به خصوص گسل مشاء و شمال تهران مربوط می شود. به خصوص اینکه پایش دائمی این آتشفشان در نتیجه اهمیت آن در اثرگذاری غیرمستقیم بر رخداد یک زمین لرزه مخرب در محدوده و نزدیکی شهر تهران و شهرستان های استان تهران و شهرهای مرکزی استان مازندران موضوعی ضروری است.

زارع سرمایه گذاری مناسب برای پایش دائمی دماوند را به معنای خروج این آتشفشان از تهدید همیشگی و خاموش توصیف کرد و گفت: در این زمینه توجه به پنج اقدام مهم ضروری به نظر می رسد. نصب شبکه های لرزه نگاری دائمی و دقیق برای پایش تغییرات لرزه ای سامانه آتشفشانی دماوند، نصب شبکه مغناطیس سنج در این منطقه، پایش دائمی میزان عناصر چشمه های آب گرم منطقه و همچنین گازهای آتشفشانی و انطباق آن با لرزه خیزی منطقه، بررسی دائم تصاویر ماهواره ای به روز شده در محدوده ای وسیع تر از آتشفشان دماوند به منظور بررسی تغییر شکل های احتمالی و همچنین تحلیل مولفه های مغناطیسی برای شناسایی ساختمان های گسلی این منطقه برخی از اقدامات مهمی است که باید برای کنترل تغییرات زمین شناختی کوه آتشفشانی دماوند انجام شود. این در حالی است که اندازه گیری درجه حرارت در منطقه آتشفشانی دماوند به منظور اطلاع از ارتباط شیب و جریان حرارتی ناهمگن با بروز ناهنجاری های مثبت، موضوعی ضروری است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه ها

  • فاطمه تیموری (ترانگو) 8 مارس 2017 - 14:16

    سپاس از تشریح این موضوع. متاسفانه جنجال فعال شدن آتش نشان دماوند جز چالش برانگیز ترین موضوعات بین کوهنوردان شده. جنجالی که به دست کسانی ایجاد شده که حتی نسبت به ابتدایی ترین تعریف های علمی دانش ندارند... دماوند در طی این سال ها فعال بوده و هست...

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1